25 czerwca wakacje w Gdańsku rozpocznie 38 553 uczniów ze szkół podstawowych oraz 22 972 ze szkół ponadpodstawowych. Na nich wszystkich czekają liczne propozycje zarówno edukacyjne, sportowe czy kulturalne. Na organizację Akcji Lato w jednostkach oświatowych przeznaczono blisko 1,5 mln. zł. Sportową część oferty przygotował Gdański Ośrodek Sportu.

Miniony rok był bardzo wymagający dla dzieci i młodzieży szkolnej. Większość czasu spędziły one bowiem w domach, a kontakt z rówieśnikami był ograniczony. Tegoroczne wakacje ponownie obfitować będą wieloma możliwościami, które pozwolą na integrację najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan.

Wszystkim uczennicom, uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy naprawdę po tym pandemicznym roku są tak samo zmęczeni, życzę udanych wakacji, spędzonych aktywnie – powiedziała podczas konferencji prasowej, poświęconej Akcji Lato Pani Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Konferencja nie bez powodu odbyła się na plaży przy Molo w Brzeźnie, wszak to właśnie tereny nadmorskie stanowią jedną z głównych atrakcji Gdańska. W najbliższych miesiącach, podobnie jak w latach ubiegłych Kąpieliska Morskie będą szkolić ratowników w każdym wieku.

Projekty ratownicze na sezon letni 2021:

Mały Ratownik (od 5 do 7 lat)
Letnia Szkoła Ratownictwa (od 7 do 16 lat)
Aktywuj się w Ratownictwie (od 16 lat)

Więcej informacji w linkach poniżej oraz na stronie www.kapieliskagdansk.pl.

Warto wspomnieć, że Gdańsk po raz kolejny został doceniony aż dziesięcioma Błękitnymi Flagami, które świadczą o bezpieczeństwie,

W większym niż w poprzednich latach wymiarze będą funkcjonować Pływalnie GOS. Baseny na Oruni, Osowej oraz na Stogach będą czynne przez całe wakacje w godz. 9.00 – 20.00 od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy. Bilety dostępne pod adresem https://plywalniegdansk.pl/

Na infrastrukturę sportowo-rekreacyjną Kąpielisk Gdańsk złożą się: 23 boiska do siatkówki oraz 7 do piłki nożnej. Atrakcji nie zabraknie na Stadionie Letnim w Brzeźnie, gdzie odbędzie się m.in.: 25-27 czerwca Finał Pucharu Polski Kobiet w Beach Soccera, 2-4 lipca Młodzieżowy Puchar Polski w Beach Soccera, 8-9 lipca Ekstraklasa Beach Soccera, 10-11 lipca Pomorskie pokazy Crossfitu.

Chciałem z tego miejsca zaprosić i zachęcić wszystkich do wyjścia z domu, żeby spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dzieci – wyciągajcie swoich rodziców, rodzice – wyciągajcie dzieciaki. Mamy w Gdańsku piękne tereny rekreacyjne, żeby móc aktywnie spędzać czas. Sport, wysiłek fizyczny to endorfiny, endorfiny to hormony szczęścia. Ruszajcie się a będziecie szczęśliwsi – podsumował Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu.

Podobnie jak w latach poprzednich, kontynuowany będzie także projekt „Mamo tu jestem”, czyli bezpłatny kolportaż opasek zakładanych na rękę dzieci, odwiedzających gdańskie plaże. Opaskę można oznaczyć imieniem dziecka oraz numerem kontaktowym do rodzica lub ratowników. Produkt jest nieprzemakalny, jednorazowego użytku, a dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki.

Przyszłym Wilkom Morskim proponujemy Gdańską Szkołę pod Żaglami, czyli projekt oparty o najstarszy polski drewniany żaglowiec, Generała Zaruskiego. Rekrutacja trwa.

Przedłużona do końca wakacji zostanie także ciesząca się wielkim powodzeniem, przeprowadzona w maju akcja ekoKajak. W czerwcu, lipcu i sierpniu oferta będzie obowiązywała w dni powszednie, z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy.

Oferta Gdańskiego Ośrodka nie ogranicza się oczywiście jedynie do Kąpielisk Morskich oraz Pływalni. Warto śledzić aktualną ofertę cyklu bezpłatnych zajęć Aktywuj się w Gdańsku, w programie których można znaleźć między innymi jogę, zumbę, piesze wycieczki z rodziną czy rodzinne gry terenowe na orientację, a także spotkania online. Najbliższe miesiące to także imprezy sportowe, organizowane lub współorganizowane przez GOS: Triathlon LOTTO CHALLENGE GDAŃSK, turnieje siatkówki plażowej, czy zawody biegowe z cyklu #RUNGDN. Kalendarz wydarzeń można śledzić na stronie https://www.sportgda.noveo3.hekko24.pl/wydarzenia/

 

Jak widać, Gdański Ośrodek Sportu przygotował bardzo szeroką, różnorodną ofertę sportową i rekreacyjną, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście została ona dopasowana do aktualnej sytuacji, ponieważ chcemy, żeby uczestnicy organizowanych przez nas wydarzeń byli bezpieczni. Gorąco zachęcamy do korzystania z wymienionych atrakcji – podsumował sportową część Akcji lato Leszek Paszkowski, Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Wakacyjna oferta Miasta Gdańsk naturalnie wykracza także poza szeroko rozumiany sport i rekreację, dlatego warto się z nią zapoznać.

Gdańskie Szkoły

W Gdańskich szkołach w okresie wakacyjnym zorganizowane zostaną bezpłatne półkolonie dla łącznie 603 grup dzieci. Zostaną one przygotowane przez prawie wszystkie placówki edukacyjne na terenie całego miasta. Każda z grup liczyć będzie maksymalnie 15 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia oraz grupy mieszanej i do 20 osób dla dzieci powyżej 10. roku życia. Zaplanowanych zostało 9 turnusów w terminach od 28 czerwca do 27 sierpnia. Każdy z nich trwać będzie po 5 dni. Dzieciom zapewniona zostanie opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W tym roku zajęcia odbywać się będą w 68 placówkach. Podejmą one opiekę wyłącznie nad dziećmi, które uczęszczały do niej w minionym roku szkolnym. Dzieciaki będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych.

Pałac Młodzieży

Półkolonie oraz warsztaty. Regulamin oraz pełna oferta dostępna będzie na stronie internetowej Pałacu Młodzieży: www.pm.edu.gdansk.pl

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

Kolonie, półkolonie oraz zajęcia w ramach Dzielnicowych Centrów Sportu, m.in. siatkówka plażowa, piłka ręczna plażowa, zajęcia biegowe czy sportowo-rekreacyjne. Szczegóły na: https://www.facebook.com/dcs.gdansk

Szczegóły oferty Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego: https://www.gokf.gda.pl/

Muzeum Gdańska

W ramach akcji lato Muzeum Gdańska przygotowało ofertę trzech spacerów edukacyjnych w plenerze poświęconych gdańskim zabytkom i historii naszego miasta. Półtoragodzinne podróże tematyczne po mieści będą odbywać się przez całe lato, od poniedziałku do piątku, w godz. 10.15-14.30.

Tematy spacerów tematycznych:

 • Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
 • Śladami gdańskiej Temidy
 • Spacer po Wielkiej Alei

Więcej informacji: https://muzeumgdansk.pl/edukacja/spacery-edukacyjne/

Hevelianum:

 • Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej

Zwiedzanie z przewodnikiem w piątki w lipcu i sierpniu, godz. 21.00 (2h)

 • Pokazy mappingu | Wstęp wolny

Piątki w lipcu i sierpniu, godz. 22.00

 • Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk | Wstęp wolny

Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną w niedziele w lipcu i sierpniu, godz. 12.00

 • Dzieje Fortu

Zwiedzanie z przewodnikiem w niedziele w lipcu i sierpniu, godz. 13.00

 • Piknikowanie na polanie | Wstęp wolny

Przez całe wakacje, w godzinach pracy Hevelianum

 • DOOKOŁA ŚWIATA | Z ENERGIĄ! | ŁAMIGŁÓWKA |

Interaktywne, stałe wystawy edukacyjne Hevelianum, przez całe wakacje, od godz. 10.00 do 18.00

Więcej informacji: www.hevelianum.pl

Teatr Miniatura

 • Letni kurs dekryptażu
 • Pokazy Legendarnego Teatru Miniatur
 • Pokazy spektakli w Amfitearze Orana w ramach projektu Teatr w Samo Południe GAK Sceny Muzyczne

Szczegóły dostępne są na stronie www.teatrminiatura.pl

Instytut Kultury Miejskiej

 • Wakacje z IKM | Las w mieście
 • Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
 • Spacery historyczne z Metropolitanką

Szczegóły na stronie www.ikm.gda.pl

Gdańska Galeria Miejska

Sztuka pod Lupą, termin: 5-9 lipca, miejsce: Pracownia artystyczna przy ul. Grobla I

Tygodniowy turnus artystyczny, w trakcie którego weźmiemy pod lupę trzy podstawowe dziedziny sztuki – grafikę, malarstwo i rzeźbę.

Więcej informacji: https://www.ggm.gda.pl/

Gdański Archipelag Kultury

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe wakacje w łącznie 9 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. W ofercie wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. kina plenerowe, warsztaty artystyczne, wieczorki muzyczne, teatrzyki dla dzieci czy wystawy plenerowe.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.gak.gda.pl

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2:

Wakacje w Łaźni to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe – każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienia kreatywności z różnych stron. Zajęcia rozpoczynają się 28 czerwca, a kończą 20 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-15.00. W ofercie także plenerowe projekcje w KinoPorcie w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie.

Więcej informacji: https://www.laznia.pl/

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

 • Gdański Szlak Wodociągowy łączy ze sobą elementy krajoznawczego spaceru, obserwacji przyrody z ciekawą wiedzą z zakresu inżynierii sanitarnej i historii.  Zwiedzanie dostępne jest w sezonie letnim. Atrakcję tworzą dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym.

Więcej informacji na stronie internetowej www.szlak.gda.pl

 • Pokazy fontanny Heweliusza z carillonem

Od 2 do 22 lipca pokazy z automatu, w piątki, soboty i niedziele o 21:45

Od 23 lipca do końca sierpnia – Festiwal Carillonowy organizowany przez Muzeum Miasta Gdańska.

W ramach festiwalu:

 • w piątki koncerty na żywo, start 20:30 z włączeniem programu specjalnego fontanny o 21:15. W tym roku pojawią się nowe utwory.
 • w soboty i niedziele gra automat o 21:15.
aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »