Czego najbardziej potrzeba w Waszej dzielnicy? Co zaproponowali w ramach Budżetu Obywatelskiego Wasi sąsiedzi i znajomi? Sprawdźcie i zagłosujcie. Wybór jest spory – do głosowania zakwalifikowało się aż 399 projektów! Oddawać głosy będzie można przez dwa tygodnie, do 25 września, ale nie warto zostawiać tego do ostatniej chwili. Na głosujących czekają nagrody!

Zagospodarowany skwer, nowe boisko czy ogród deszczowy?

W 2023 roku już po raz jedenasty przygotowywany jest gdański Budżet Obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć wyznaczoną pulę publicznych środków. Decyzje, ale też i pomysły gdańszczan, zmieniają się na przestrzeni lat. W pierwszych edycjach BO często zgłaszano potrzeby remontów chodników, budowę boisk czy nowych placów zabaw. W ostatnich latach natomiast coraz częściej mieszkańcy stawiają na ekologię – nowe nasadzenia, atrakcyjne zagospodarowanie miejskich zielonych przestrzeni, ale wciąż widzą też potrzebę remontów czy budowy nowej miejskiej infrastruktury. Na co gdańszczanie postawią w 2024 roku? Okaże się najpóźniej 29 września, kiedy to ogłoszone zostaną wyniki głosowania.

Ile pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 2024?

  • W puli BO do wykorzystania jest dokładnie 20 441 573 złote z miejskiej kasy. W tym na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 złote, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 3 306 790 złotych.
  • Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 140 000 złotych.

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Ile jest projektów BO 2024?

  • Na listy do głosowania trafiło 399 projektów, w tym 354 dzielnicowe i 45 ogólnomiejskich.
  • Ogólnomiejskie to 12 projektów Zielonego BO i 33 “regularnego” Budżetu Obywatelskiego.
  • Dzielnicowe to z kolei 270 projektów “regularnego” BO i 84 Zielonego BO.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową www.gdansk.pl – od poniedziałku 11 września 2023 szukajcie żółtego charakterystycznego baneru z logo Budżetu Obywatelskiego na miejskim portalu – lub TUTAJ. Należy w niego kliknąć, po czym przechodzi się do systemu do głosowania, gdzie należy się zarejestrować.

Aktywacja procesu głosowania odbywa się poprzez kod identyfikacyjny przesyłany na numer telefonu komórkowego lub przesłany mailem. Ten kod wysyłany jest do osób uprawnionych do głosowania, należy go wpisać w trakcie rejestracji w systemie do głosowania, by móc w ogóle zagłosować.

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

  • Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.
  • Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania i ponownego przyznawania punktów.

Nagrody dla tych, co zagłosują

Podobnie, jak przed rokiem, także i w tym Miasto będzie nagradzać osoby głosujące – choćby dlatego nie warto zostawiać głosowania na ostatni moment.

Każdego dnia głosowania 5 osób wygrywać będzie pakiety z gadżetami BO. Będą to kolejno: 1, 10, 100, 500, 1000 osoba, która odda głos na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Pracownicy urzędu będą się kontaktować indywidualnie ze zwycięzcami (za pośrednictwem maila bądź numeru telefonu wpisanego do formularza w trakcie głosowania).

Nagrodę przewidziano także dla dzielnicy Gdańska, w której zagłosuje najwięcej mieszkanek i mieszkańców (pod kątem procentowym). Wygra ona iluminacje świąteczne. Wystarczy podczas głosowania zaznaczyć w systemie dzielnicę, w której się mieszka. Ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy. W zeszłym roku iluminacja świąteczna trafiła do dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Więcej informacji, w tym daty i miejsca usytuowania mobilnych punktów głosowania, oraz minimalne progi poparcia projektów można znaleźć TUTAJ. 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »