W Gdańsku przybywa miejsc, w których rowerzyści mogą bezpiecznie pozostawić swoje jednoślady. Tylko w tym roku, w różnych częściach naszego miasta, zamontowano dziesiątki  stojaków, dzięki czemu powstało w sumie 622 miejsc postojowych. Część z nich zrealizowano w ramach akcji zamów stojak, która będzie kontynuowana również w 2023 roku.     

Wygodne, bezpieczne i powszechnie dostępne stojaki rowerowe są bardzo ważnym elementem infrastruktury ułatwiającym codzienne korzystanie z roweru. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku co roku organizuje zamówienia na dostawę i montaż stojaków rowerowych. To jedno z działań, które ma zachęcać coraz większą liczbę mieszkańców do odbywania codziennych podróży rowerem.

Setki nowych miejsc

W tym roku powstało 622 miejsc postojowych dla rowerów. Nowe stojaki pojawiły się za sprawą trzech zamówień publicznych.

W czerwcu, przed rozpoczęciem sezonu letniego, nowe parkingi rowerowe zostały zamontowane na gdańskich kąpieliskach nadmorskich. Zamówienie obejmowało montaż nowych parkingów oraz prace naprawcze przy tych już istniejących. Remonty polegały na regulacji wysokości i uzupełnieniu brakujących stojaków na platformach. Pojawiło się 7 nowych modułów z 4 stojakami.

W listopadzie odbył się montaż stojaków rowerowych w ramach corocznej akcji „Zamów stojak”. Na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców Gdańska zostały zamontowane 183 stojaki. Parkingi były montowane w pasach drogowych oraz na terenach należących do gminy miasta Gdańska.

Pod koniec roku udało się również zrealizować zamówienie na 20 modułowych parkingów rowerowych. 5 z nich wykorzystywane jest na potrzeby imprez plenerowych organizowanych przez miasto. Pozostałe 15 modułów zostało przeznaczone na potrzeby parkowania rowerów w zasobie komunalnym miasta. Zostaną one zamontowane przy budynkach zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości. Moduł składa się z 5 stojaków u-kształtnych na prostokątnej ramie.

Gdzie potrzebny stojak?

Zgłoszenia na zapotrzebowanie stojaków rowerowych w ramach akcji „Zamów stojak” można przesyłać na adres: klaudia.megger@gdansk.gda.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie rowerowygdansk.pl

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »