Kilkugodzinna, piesza wędrówka w rodzinnym gronie po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, połączona ze sprzątaniem pięknych, leśnych terenów. Trasa o długości 6 kilometrów, rekreacyjne tempo, przyjazna atmosfera. Druga edycja Eko-Marszu, imprezy, która w zeszłym roku zgromadziła ponad 100 uczestników, odbędzie się już w niedzielę, 4 października. Patronat nad wydarzeniem objęło Nadleśnictwo Gdańsk. 

Celem jest przede wszystkim, jak sama nazwa EKO mówi, wysprzątanie lasów, gdyż one ostatnio bardzo cierpią. Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Gdańska. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego co się dzieje. Dziś również dzieci mogą zobaczyć na czym polega ekologia i tego chcemy ich uczyć od samego początku – podsumował zeszłoroczną edycję imprezy jeden z jej inicjatorów, Krzysztof Kochanowicz z GR3miasto.

Piesze wędrówki z rodziną to jedne z najpopularniejszych zajęć wchodzących w cykl Aktywuj się w Gdańsku, a Eko Marsz to ich specjalna edycja, podczas której Gdański Ośrodek Sportu kładzie szczególny nacisk na ekologiczną edukację mieszkańców. Zebrane na trasie marszruty zostaną pozostawione w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach, zaznaczonym na poniższej mapie jako „i”. Dodatkowo, na zakończenie wycieczki na uczestników będzie czekał ciepły posiłek z kuchni polowej.

Wydawałoby się, że nad morzem jest płasko. Nic bardziej mylnego. Choć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają raptem 180 m n.p.m., to w ciągu kilku godzin spokojnie pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór. Tutejszy teren jest dość mocno pofałdowany co oznacza, że po wejściu na stumetrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów. Tego dnia wdrapiemy się na kilka szczytów, które sięgają ponad 100 m n.p.m., a wśród nich: Wzniesienie Marii, na zboczu którego odnajdziemy jeden z najmniejszych głazów narzutowych zwanych “Kamienną Twarzą”. Po drugiej stronie Doliny Ewy przemierzymy kilka wzniesień, które ostatecznie doprowadzą nas z powrotem do punktu wyjścia – opisuje trasę marszruty Krzysztof Kochanowicz.

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat, a młodsze szkraby można zabrać w nosidełku bądź wózku terenowym (joggerze).

Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, gdyż trasa wiedzie z dala od cywilizacji. Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki warto założyć buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Ubiór powinien być luźny, nie krępujący ruchów, najlepiej na sportowo. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi. Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny lub kamerę.

Harmonogram:

09:45 – zbiórka (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)

10:00 – przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę

13:00 – przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki

13:35 – poczęstunek

15:00 – zakończenie imprezy

Zbiórka:

Gdańsk Oliwa, polana po dawnym boisku piłkarskim w Dolinie Powagi (zobacz na mapie)

Wędrówkę prowadzą:

Krzysztof Kochanowicz i Marek Puchalski / GR3miasto

Kontakt:

Mail: gr3miasto@gmail.com

Tel. +48 502 778 115

 

Organizator programu:
Gdański Ośrodek Sportu
Miasto Gdańsk

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »