W poniedziałek, 28 lutego, uruchomiono punkt pomocy tymczasowej, w którym obsługiwane będą wyłącznie zorganizowane większe grupy uchodźców zza wschodniej granicy. Tutaj każdy będzie mógł zgłosić swój przyjazd, a po wypełnieniu wszystkich procedur, zostanie przewieziony do wyznaczonego hotelu bądź mieszkania. Co istotne, w tym miejscu nie będą obsługiwane osoby indywidualne. Te powinny zgłosić się bezpośrednio do punktu pomocy zorganizowanego przy ul. Dolna Brama.

Grupy zorganizowane, które do Gdańska przyjeżdżają autokarami czy busami, powinny kierować się do hali Gdańskiego Ośrodka Sportu na ul. Traugutta 29. Uruchomiony został tam punkt rejestracji zorganizowanych grup imigrantów z Ukrainy. W punkcie można otrzymać wszystkie niezbędne informacje, artykuły higieniczne i spożywcze, można wziąć prysznic, ogrzać się, zjeść posiłek i otrzymać przydział na zakwaterowanie. Tam na chwilę obecną schronienie może znaleźć 100 osób. Docelowo w punkcie będzie można skorzystać z pomocy tłumacza, ratownika medycznego oraz pomocy psychologa.

To miejsce ma służyć temu, by jak najszybciej, i sprawnie, wszystkich odprawić i zawieźć do hoteli. Następnego dnia, już indywidualnie, wszyscy będą musieli zgłosić się do obiektu przy Dolnej Bramie. Tam otrzymają dalszą pomoc i instrukcje, w tym docelowe zakwaterowanie.

Hala przy ul. Traugutta 29 jest obiektem zarządzanym przez Gdański Ośrodek Sportu. Wjazd możliwy jest wyłącznie od strony ul. Traugutta, przy bramie głównej. W obiekcie są cztery łazienki: trzy damskie i jedna męska, w każdej znajdują się po trzy prysznice. Jest też spora przestrzeń, w której, w razie potrzeby, można rozłożyć łóżka polowe.

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:  

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,  
  • zakwaterowanie,  
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,  
  • inna pomoc wolontariacka.  

Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl  

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »