Gdański Ośrodek Sportu rozpisał konkurs pt. „Gdańska ławeczka plażowa”. Zadanie polegało na zaprojektowaniu oryginalnego dzieła stanowiącego element infrastruktury plażowej. Znamy już autorkę najciekawszej pracy.

Ławeczka plażowa to struktura przestrzenna o szerokim zastosowaniu, mogąca zaspokajać wiele potrzeb, począwszy od potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami, które często rezygnują z wejścia na plażę z uwagi na trudności w poruszaniu się, przez spacerujące rodziny z dziećmi, po wysportowanych trenujących nad morzem.

Konkurs był reakcją na potrzebę montażu ławek na plażach, zasygnalizowaną przez mieszkańców Gdańska. Interpelację w tej sprawie wystosowała Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, która objęła patronatem konkurs zorganizowany przez Gdański Ośrodek Sportu, administrujący gdańskimi plażami. Po stronie Akademii Sztuk Pięknych koordynatorem został prof. ASP dr. hab. Marek Jóźwicki, kierownik Pracowni Mebla Seryjnego. Zadanie adresowane było do studentów drugiego stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy uczestniczą w kursie Pracowni Mebla Seryjnego w roku akademickim 2020/2021. Przystąpiło do niego sześć studentek: Weronika Górna, Sonia Kiczko, Amanda Kwidzyńska, Anna Neubauer, Natalia Rogowska, Justyna Warchoł.

26 lutego br. w Ergo Arenie odbył się pokaz, w którym uczestniczyły autorki ławeczek, prezentujące swoje projekty. Te następnie zostały ocenione przez komisję konkursową pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej RMG. W składzie komisji znaleźli się: dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski, przedstawiciel Urzędu Morskiego w Gdańsku Marian Świeczkowski oraz prof. Marek Jóźwicki.

Projekt Weroniki Górnej został uznany za najciekawszy wśród prac, które przystąpiły do konkursu. Pod uwagę wzięty został nie tylko aspekt estetyczny, ale także praktyczny zaprezentowanych prac, oraz możliwość wyprodukowania ławeczek w skali seryjnej. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić także prototypy autorstwa Amandy Kwidzińskiej oraz Natalii Rogowskiej. Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody, którymi są wejściówki na pływalnie administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu oraz zestawy filiżanek z limitowanej kolekcji uznanej gdańskiej artystki.

Realizacją projektu, czyli oddaniem najciekawszych projektów do użytku na plażach Kąpielisk Morskich w Gdańsku, zajmie się Gdański Ośrodek Sportu. Realizacja będzie uzależniona od możliwości technicznych oraz finansowych.

Rozstrzygnięcie konkursu “Gdańska ławeczka plażowa”:

  1. miejsce: Weronika Górna
  2. miejsce: Amanda Kwidzińska
  3. miejsce: Natalia Rogowska
aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »