“Nordic walking to spacer z kijami, ale nie każdy spacer z kijami to nordic walking” – mówi propagator tej formy aktywności fizycznej Krzysztof Walczak, instruktor podczas zajęć organizowanych w ramach akcji Aktywuj się w Gdańsku. Inicjatywa Gdańskiego Ośrodka Sportu ma na celu pomóc chętnym osobom korzystać z pełnego spektrum prozdrowotnych korzyści nordic walking, ale nie tylko. Spotkania, w których regularnie uczestniczy kilkadziesiąt osób to coś znacznie więcej.

– Bardzo fajna aktywność, nie jest tak obciążająca jak bieganie, a przy prawidłowej technice uruchamia 90 % mięśni. To nie tylko fajny sport, ale poznaje się też nowych ludzi, więc jest ta chęć wyjścia z domu, przyjechania na taki trening. Jak się już człowiek wdroży, to potem jak raz, dwa razy w tygodniu nie wyjdzie z domu, to są wyrzuty sumienia – zauważa Witek, uczestnik zajęć.

Grupa, która na zajęcia zbiera się we wtorki w okolicach Parku Reagana jest naprawdę liczna, przeważnie jest to około 40 osób. Przez cztery lata spotkania odwołano zaledwie czterokrotnie, co świadczy o tym, że uczestnikom nie brakuje motywacji, żeby wybrać się na spacer z kijami nawet w przypadku mniej sprzyjającej pogody. W zajęciach biorą udział osoby w różnym wieku, a podczas blisko 7-kilometrowego spaceru każdy idzie swoim tempem.

 – Od kiedy zaczęłam chodzić na treningi czuje się lepiej, jestem bardziej sprawna, pomogło też na moje problemy z kręgosłupem, teraz nic mnie nie boli. Czuje się wspaniale, mam więcej werwy, a ponieważ zajęcia są w grupie, bardziej chce mi się przychodzić – mówi pani Grażyna, która na nordic walking przychodzi z koleżanką, panią Jolą.

– Na pewno dobrze działa na stawy, to mnie mobilizuje, żeby co tydzień tutaj być, bo czuję się lepiej. Uczestniczymy w zajęciach od września, polecam każdemu – zachęca pani Jola.

Rzeczywiście, niepozorny zdawałoby się spacer z kijkami może czynić cuda, o ile ruchy wykonuje się we właściwy sposób. To właśnie dzięki specjalnym kijom podczas dynamicznego marszu aktywuje się ponad 90% mięśni. Dlatego warto nauczyć się prawidłowej techniki.

– Zawsze powtarzam uczestnikom zajęć, że skoro już decydują się poświecić czas i przyjść na trening, to niech wyciągną z niego jak najwięcej. Po co angażować jedynie 60% mięśni, skoro można aż 90%? Na szczęście efekty mówią same za siebie – podkreśla Krzysztof Walczak.

Instruktor nordic walking zauważa, że przez cztery lata zajęć w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku jego podopieczni nie tylko stali się zdrowsi, ale i utworzyli małą społeczność.

– W trzeci wtorek każdego miesiąca spotykamy się po zajęciach na grillu w Parku Reagana, żeby uzupełnić spalone kalorie. Poza tym uczestnicy zajęć startują w zawodach nordic walking, a także spotykają się poza treningami. To fajna, zgrana grupa – kończy Krzysztof Walczak.

Na całym świecie co roku przybywa entuzjastów spaceru z kijami. Nie brakuje ich także w Gdańsku, a uczestnicy zajęć organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu deklarują, że zazwyczaj jeśli już ktoś do nich raz przyjdzie, to zostaje na dłużej. Dlatego jeśli szukasz aktywności, która z jednej strony nie obciąża organizmu, a z drugiej – w pełni angażuje jego pracę, nordic walking to propozycja dla Ciebie. Sprawdź sam!

Nordic walking
Poniedziałek (Nordic Walking z bobasem i seniorem) – godzina 12:00
Zbiornik retencyjny Jasień

Wtorek – godzina 18:00
Park Nadmorski im. R. Reagana, parking przy ul. Dąbrowszczaków – wejście D do parku

Wtorek – godzina 18:00
Róg ulic Wróblej i Kurzej

Więcej informacji na temat zajęć Nordic walking <tutaj>

‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »