Młodzi adepci żeglarstwa będą mieli nową bazę w Jelitkowie. Projekt obejmuje kompleksową rewitalizację przestrzeni, połączoną z edukacją sportową. Pierwsze zajęcia już w tym sezonie.

Naszym celem jest odwracanie Gdańska z powrotem do morza. Mamy kilka inwestycji w pasie nadmorskim, ale tą, z której jesteśmy najbardziej dumni, jest Dom Zdrojowy. Kolejne zmiany czekają nas na Stogach, a także w Jelitkowie między wejściem 74 a 75 – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Teren, który w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na inwestycje mieszkaniowo-usługowe, chcemy oddać pod bazy związane z szeroko pojętym żeglarstwem. Bardzo istotne jest, aby młode gdańszczanki i młodzi gdańszczanie, którzy uprawiają sporty wodne, sporty związane z żeglarstwem czy wioślarstwem morskim, mieli do dyspozycji bazy treningowe z bezpośrednim dostępem do morza, nie tylko poprzez kanał czy Wisłę, ale także z łatwym dojazdem, również komunikacją publiczną. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk żeglarskich, podjęliśmy decyzję, aby we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego oczyścić i przygotować ten teren w takim stopniu, by jeszcze w tym sezonie młodzi, gdańscy adepci żeglarstwa mogli korzystać z bezpośredniego dostępu do Zatoki Gdańskiej – dodała.

W ramach projektu trwają obecnie działania zmierzające do uruchomienia na terenie Jelitkowa, regularnych zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Na obszarze ok. 1.550 m2 plaży, między wejściami 74 i 76.

Inspiracją dla tego projektu było to, co dzieje się w innych samorządach, które mają podobne warunki jak Gdańsk, czyli długą linię brzegową na styku z morzem i piękne plaże – powiedział Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. – W Gdańsku takiego projektu do tej do tej pory nie było, funkcje żeglarskie, infrastrukturę żeglarską rozwijamy i rozwijaliśmy przede wszystkim na Martwej Wiśle, na Motławie i na ujściu Wisły Śmiałej. Chcielibyśmy tutaj w pierwszej kolejności uruchomić tymczasowe zaplecze dla działalności edukacyjnej, szkoleniowej, zajęć, które będą się odbywały na plaży.

Między wejściami na plażę 74 i 75 – od strony ul. Jelitkowskiej, na sąsiadującym z plażą terenie o powierzchni ok. 7.350 m2 (pomimo przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu pod funkcje mieszkaniowo-usługowe), przewidziana jest etapowa realizacja niezbędnej infrastruktury technicznej, takiej jak: zaplecze sanitarne, administracyjno-szkoleniowe, magazynowe na potrzeby sprzętu wodnego, itp. W ramach tych działań prowadzone są już prace porządkowe i pielęgnacyjne. W najbliższym czasie, planowane jest również wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych oraz wygrodzenie terenu.

Żeglarska oferta

Dzięki nowej bazie możliwy będzie rozwój żeglarstwa w pasie nadmorskim. Rewitalizacja terenu przy ul. Jelitkowskiej to także inwestycja w kształcenie kadr i osiągnięcia sportowe gdańszczan.

Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk to kolebka gdańskich olimpijczyków. W imieniu prezesa Leszka Blanika, mistrza olimpijskiego z Pekinu oraz swoim, chciałbym wyrazić nadzieję, że tutaj będziemy rozwijać nasz klub, a przede wszystkim żeglarstwo i wioślarstwo – podkreślił Maciej Szafran, dyrektor Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. – Żeglarstwo poprzez konkurencje plażowe: windsurfing, kitesurfing i również wingfoil, który jest nowością, ale także wioślarstwo morskie, który jest nową konkurencją olimpijską. Znajdzie się więc tutaj miejsce zarówno dla sportu wyczynowego, jak i sportu powszechnego wyrażonego poprzez różne aktywności adresowane do mieszkańców miasta, Pomorza i turystów. Głęboko wierzę w to, że przyjdzie czas na upragniony medal dla Gdańska, medal igrzysk olimpijskich w żeglarstwie, a może również i w wioślarstwie, ale tym razem morskim.

Baza żeglarska w Jelitkowie – mapa terenu – DRMG

Projekt z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska żeglarskiego, od lat wychowującego światowej klasy zawodników międzynarodowych regat oraz reprezentantów kraju na igrzyskach olimpijskich, a z drugiej strony przedstawicieli miłośników i amatorów żagli.

Te miejsce oddane na potrzeby żeglarstwa, to takie wielkie okno na świat – wrota, które pozwolą nam szkolić nowych, młodych zawodników. Tutaj będziemy koncentrować się nad rozbudową sekcji windsurfingowej – mówi Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.

Planowana jest realizacja programu edukacyjnego w zakresie żeglarstwa i wioślarstwa morskiego, w tym na łódkach żaglowych, jachtach regatowych, windsurfingu, kitesurfingu, wingfoila, SUP-ach oraz wioślarskich łodziach morskich.

Będziemy kontynuowali działania Akademii Żeglarskiej, to już trzeci sezon programu skierowanego do młodzieży od 15 do 20 roku życia – zapowiedział Piotr Tarnacki, prezes 77 Racing Club. – W tym sezonie planujemy tygodniowe turnusy dla naszych adeptów oraz dwutygodniowe turnusy dla dzieci z domów dziecka. Chcemy stworzyć na razie zabudowania tymczasowe, które pozwolą nam komfortowo przygotować się do zajęć teoretycznych i praktycznych. Nasza oferta zostanie wzbogacona o SUP-y oraz kajaki morskie rekreacyjne.

Baza ratowników

Po sąsiedzku, przy wejściu 74 powstaje całoroczna baza dla służb ratownictwa wodnego i punkt dla morsów. Nowe miejsce z estetycznych modułów kontenerowych, wpisujące się w klimat plażowy, będzie przekazane do użytku Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. Znajdzie się tu zaplecze sanitarno-socjalne, szatnie, magazyn oraz punkt medyczny.

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »