Sezon letni 2021 okazał się łaskawy dla mieszkańców i turystów odwiedzających gdańskie plaże. Pogoda dopisywała, sinice ominęły Gdańsk, jakość wody była bez zastrzeżeń. Z drugiej strony oznaczało to wzmożoną pracę naszych ratowników. Sprawdźcie, co działo się podczas tegorocznych wakacji.

31 sierpnia 2021 ostatni raz w sezonie letnim ratownicy czuwali bezpośrednio nas bezpieczeństwem plażowiczów. Przez ponad 2 miesiące, a dokładniej 68 dni lub 544 godziny, łącznie 106 ratowników wodnych i 20 ratowników medycznych zabezpieczało 1400 m linii brzegowej w 8 lokalizacjach – Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno. Pracę ratowników wspomagało łącznie 23 praktykantów, którzy od najmłodszych lat szlifują swoje ratownicze umiejętności.  Pod naszą opieką, od początku powstania kąpielisk morskich administrowanych przez Gdański Ośrodek Sportu, nikt nie utonął!

W trakcie minionego sezonu przeprowadzono około 50 akcji ratowniczych w wodzie – o 7 mniej niż w roku ubiegłym, 110 interwencji na plaży, czyli o 24 więcej niż w sezonie 2020. Ponadto, 24 razy wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego. Ratownicy 9 razy udzielali pomocy jednostkom pływającym, a także prowadzili 191 akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców. W porównaniu do roku ubiegłego, ta liczba zwiększyła się aż o 77 osób. Statystycznie, przez okres całego sezonu, codziennie gubiło się około troje dzieci. Nasze punkty medyczne zaopatrzyły ponad 250 osób, zgłaszających się głównie z 2 powodów – drobne otarcia i skaleczenia, a także z powodu ukąszeń przez owady. Pogoda przyczyniła się także do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć wśród plażowiczów.

W czerwcu tego roku, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie otworzyła w Brzeźnie “Plażę dostępna dla wszystkich”, czyli w miejsce w pełni wyposażone w udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przy wejściu nr 50 (koniec Al. gen. J. Hallera) znajduje się m.in. szeroka kładka z miejscem do zawracania osób na wózkach, ławeczki dostosowane dla osób starszych, żagle osłaniające przed słońcem, odpowiednio dostosowana przebieralnia z szerokim wejściem i siedziskiem, tablice z odpowiednim kontrastem, a także sanitariaty plażowe. Dodatkowo na kąpielisku Gdańsk Stogi oraz na Plaży dostępnej dla wszystkich na kąpielisku Molo Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki – amfibie. Umożliwiały one łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom niepełnosprawnością ruchową. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przeszkoleni ratownicy.

Ratownicy mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą ratowniczą, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Ponadto w sezonie 2021, dzięki współpracy z firmą Agro-Sieć Maszyny, ratownicy otrzymali do testów pojazd Gator od Johna Deere’a, który wykorzystywany był zarówno do transportu sprzętu między kąpieliskami, jak również pomagał ratownikom szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.

 

Błękitna Flaga, czyli międzynarodowy znak jakości przyznawany kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie m.in. jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług. W sezonie 2021 otrzymało je 5 kąpielisk – Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle. 4 mariny – Marina Gdańsk, Przystań Tamka, Przystań Żabi Kruk, Przystań Sienna Grobla, a także certyfikat przyznano dla jachtu Generał Zaruski, flagowej jednostki Miasta Gdańska.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »