W dwunastych regatach o Puchar Mariny Gdańsk rywalizowało ponad 40 załóg z Polski, Holandii Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Zawody rozegrane zostały na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 16‑17 czerwca 2018 r. i były zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Regaty o P

Od 12 sezonów żeglarze biorą udział w sportowej rywalizacji na Zatoce Gdańskiej na zaproszenie Gdańskiego Ośrodka Sportu. Jest to również okazja do integracji środowiska wodniaków, czemu służy m.in. wieczór żeglarski z koncertem szantowym organizowany w Marinie Gdańsk po pierwszym dniu zmagań. Blisko 300 uczestników regat miało możliwość wyboru start w jednej z trzech klasyfikacji: Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej. Dodatkowo obowiązywał podział na klasy: ORC, KWR oraz Open.

Przez cały weekend rywalizacji żeglarzom dopisywała pogoda. Niedziela okazała się pod tym względem jeszcze lepsza, niż pierwszy dzień pływania. Słoneczna aura i wiatr osiągający nawet do 12-13 węzłów pozwalał dosłownie rozwinąć żagle. Widzowie zgromadzeni na molo w Brzeźnie czy też na plaży, mogli z bliskiej odległości podziwiać jachty pływające na spinakerach.

W sobotę rozegrane zostały dwa wyścigi – krótki na dystansie 4 mil morskich oraz średni do Sopotu i z powrotem. W niedzielę żeglarze ścigali się na dystansie 6 mil.

W klasie ORG zwyciężyła załoga jachtu NEOPROFIL pod dowództwem kapitana Piotra Adamowicza /AKM Gdańsk/, która wygrała dwa z trzech wyścigów. Najszybszą ekipą w klasie KWR okazała się bezkonkurencyjna w każdym z wyścigów YULIA z Rosji dowodzona przez kpt. Valerija Soshkina. W grupie Open również wszystkie trzy wyścigi padły łupem kpt. Jerzego Matuszaka i jego załogi z jachtu DANCING QUEEN.

Poziom sportowych tych regat jest co raz wyższy. Najlepiej widać to na linii startu. Flota startuje równo, w sygnał startu, a później na mecie, szczególnie w klasie ORC ten poziom jest bardzo wyrównany. Kilkanaście jachtów wchodzi na metę w ciągu 20 minut na dystansie ponad godzinnego wyścigu, a należy zauważyć, że są to bardzo różne łódki. Grupa najszybszych jednostek potrafi finiszować jedna po drugiej w ciągu zaledwie trzech-czterech minut. – podsumował Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat.

Oprócz najlepszych załóg wyróżnienie od Gdańskiej Federacji Żeglarskiej otrzymały również ubiegłoroczne XI Regaty o Puchar Mariny Gdańsk, który zyskały tytuł Najlepszych Regat 2017 roku organizowanych w ramach Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu
Współorganizatorzy: Pomorski Związek Żeglarski, Polski Związek Żeglarski
Partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich, Gdańska Federacja Żeglarska
Sponsorzy: Granaria Gdańsk, NAVIGO Boats, Yachts & Yachting, Gdańskie Centrum Strzeleckie, Restauracja „DZIKI GON”, Koło widokowe AmberSky, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Centrum Hewelianum, Muzeum II Wojny Światowej
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Dziennik  Bałtycki ‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »