Trwa rekrutacja do III. edycji “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, 3-tygodniowego rejsu tradycyjnym szkolnym żaglowcem “Generał Zaruski” do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, z udziałem we wspaniałych regatach The Tall Ship Races!

Ta wyjątkowa propozycja skierowana jest dla uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” jest 3-tygodniowym rejsem tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Ale tym razem będzie to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach “The Tall Ships Races” na trasie Halmstad – Kotka, skąd potem udamy się do Helsinek i Turku. Nasze dotychczasowe starty w tej imprezie, pozwalają nam wierzyć w zwycięstwo. Chcecie mieć w tym swój wkład? Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie dostępnym na stronie zaruski.pl.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na jednej stronie A4, należy dostarczyć do 19.05.2017 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, poświęconego Morzu Bałtyckiemu i związanego z trasą rejsu.

Rejs rozpocznie się 26.06 w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do szwedzkiego portu Halmstad, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy tym razem na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 20.07.2017 r. w fińskim Turku, dzięki czemu jego uczestnikom pozostanie do wykorzystania jeszcze całkiem spora część wakacji.

Rejs jest prawie w całości finansowany jest przez Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska (np. z wykorzystaniem tanich bezpośrednich lotów linii Wizzair).

 

 

  ‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »