Trwa rekrutacja do III. edycji “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, 3-tygodniowego rejsu tradycyjnym szkolnym żaglowcem “Generał Zaruski” do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, z udziałem we wspaniałych regatach The Tall Ship Races! Zgłoszenia są przyjmowane do 31.05.2017 r.

Ta wyjątkowa propozycja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Wychodząc na przeciw zainteresowaniu młodzieży i uwzględniając specyfikę chwili – czas pisania matury oraz końcówka roku szkolnego –  rekrutację została przedłużona do końca maja!

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” jest 3-tygodniowym rejsem tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Ale tym razem będzie to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach “The Tall Ships Races” na trasie Halmstad – Kotka, skąd potem udamy się do Helsinek i Turku. Nasze dotychczasowe starty w tej imprezie, pozwalają nam wierzyć w zwycięstwo. Chcecie mieć w tym swój wkład? Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentó, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie dostępnym na stronie zaruski.pl.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na jednej stronie A4, należy dostarczyć do 31.05.2017 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, poświęconego Morzu Bałtyckiemu i związanego z trasą rejsu.

Rejs rozpocznie się 26.06 w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do szwedzkiego portu Halmstad, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy tym razem na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 20.07.2017 r. w fińskim Turku, dzięki czemu jego uczestnikom pozostanie do wykorzystania jeszcze całkiem spora część wakacji.

Rejs jest prawie w całości finansowany jest przez Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska (np. z wykorzystaniem tanich bezpośrednich lotów linii Wizzair). ‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »