Kolejne, bezpieczne lato za nami. Gdańskie plaże chętnie i licznie odwiedzali zarówno mieszkanki oraz mieszkańcy Gdańska, a także turyści. Pogoda dopisywała, sinice omijały nasze kąpieliska. Niemniej ratownicy zatrudnieni przez Gdański Ośrodek Sportu zaradzający plażami, nie narzekali na nudę i wielokrotnie musieli ruszać do akcji, podejmując interwencje zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

  • 0 – liczba utonięć na kąpieliskach!
  • 24 – interwencje w wodzie
  • 85 – interwencje na plaży
  • 150 – tyle osób zostało opatrzonych w punktach medycznych
  • 201 – akcje poszukiwania zagubionych dzieci
  • 6 – akcje pomocy jednostkom pływającym oraz osobom uprawiającym sporty wodne

31 sierpnia pożegnaliśmy sezon kąpieliskowy 2022 roku. Przez ponad 2 miesiące, a dokładniej 69 dni lub 552 godziny, łącznie 78 ratowników wodnych oraz 17 ratowników medycznych, strzegło bezpieczeństwa odpoczywających nad morzem. W tym roku ratownicy zabezpieczali 9 kąpielisk o łącznej długości 1300 m. Ratowników wspierało 21 wolontariuszy, którzy zdobywali praktyki na wodach otwartych i podpatrywali pracę starszych koleżanek i kolegów.

Ratownicy ponownie mieli pełne ręce pracy, chociaż statystyki w części są bardziej korzystne niż rok temu. Przeprowadzono 24 interwencje w wodzie – o 26 mniej niż w roku ubiegłym oraz 85 interwencji na plaży – o 25 mniej niż rok temu. Z punktów medycznych skorzystało ponad 150 osób. Najczęstsze zgłoszenia dotyczyły drobnych otarć, skaleczeń oraz ukąszeń owadów. Pogoda przyczyniła się także do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć wśród plażowiczów, Zespół Ratownictwa Medycznego wzywano w 14 przypadkach. Jednocześnie ratownicy 6 razy udzielali pomocy jednostkom pływającym i osobom korzystającym ze sprzętu do wind czy kitesurfingu.

Niestety z roku na rok zwiększa się ilość zagubionych na plaży dzieci. O ile w 2020 roku odnotowaliśmy 114 takich przypadków, to w 2021 r. było ich już 191 w roku 2021, zaś bieżący sezon zamknął się liczbą 201 akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców. Mimo tego, że GOS od kilku lat w ramach akcji „Mamo tu jestem” udostępnia bezpłatne opaski, na których zapisuje się numer do opiekuna, to wielu rodziców podchodzi do tego zagadnienia ze zbytnią nonszalancją.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »