Zakończyła się XI edycja kampanii społecznej Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska. Tegoroczna odsłona projektu była pod wieloma względami wyjątkowa. Kolejny rok z rzędu pobitych zostało wiele rekordów, w tym ten najważniejszy dotyczący liczby aktywnych uczestników zabawy. Do akcji dołączyło aż o 1584 osób więcej niż w 2022 roku. 

Promocja zdrowego stylu życia

Celem kampanii jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w chłodniejszych jesiennych miesiącach, promocja zdrowego i ekologicznego stylu życia oraz zmiana nawyków transportowych. Udaje się to znakomicie, bo jak pokazują statystyki, w Gdańsku z każdym rokiem przybywa rowerzystów. Do bardzo dobrych wyników tegorocznej kampanii Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska z pewnością przyczynił się również powrót na ulice rowerów Mevo.

Zakończona właśnie kampania jest jednym z wielu działań, które realizowane są po to, by zachęcać mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń i promować rower jako zdrowy i bezpieczny środek transportu – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ponad 200 osób, które wykręciły 3333 punkty zdecydowało się wesprzeć schronisko Promyk. Na pomoc dla podopiecznych placówki wpłyną ponad 22 tysiące złotych.

W tym roku kampania odbywała się przez trzy miesiące: od 1 września aż do końca listopada – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Brało w niej udział dużo więcej rowerzystów, którzy wykręcili znacznie więcej kilometrów. Nowością, która została bardzo dobrze przyjęta przez użytkowników, była możliwość wymiany punktów na specjalne bony, które wsparły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk. Ponad 200 osób skorzystało z tej opcji.

Jeszcze więcej uczestników, kilometrów i spalonych kalorii

W tegorocznej edycji zabawy wzięły aktywny udział aż 493 firmy. To o 50 więcej w stosunku do 2022 roku. Więcej było też szkół średnich i uczelni wyższych. Dołączyły też kolejne uczelnie, więc w sumie kilometry kręcili studenci 13 gdańskich szkół wyższych. W grze uczestniczyli mieszkańcy ze wszystkich 35 dzielnic Gdańska. To wszystko przełożyło się na łączny wynik 6215 aktywnych uczestników. Równie imponująco wyglądają statystyki dotyczące przejechanych kilometrów. Ubiegłoroczną edycję zamknęliśmy wynikiem 2,5 mln przejechanych kilometrów, żeby w tym roku wspólnie wykręcić ponad 3,6 miliony kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery zasłałoby wyemitowane ok. 918 ton CO2.

Swoją pulę “wykręconych” kilometrów dorzucili do ogólnego rachunku także pracownicy Gdańskiego Ośrodka Sportu, a dobry przykład poszedł z samej góry, ponieważ największy dystans na rowerze pokonał dyrektor GOS, Leszek Paszkowski.

W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 111 milionów kalorii! Jak widać na rower nie ma złej pogody, a od pobicia rekordów nie powstrzymały uczestników nawet śnieg i mróz.

 

 

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »