Nie ma mocnych na Sebastiana Waśkiewicza, który w sobotę 25 maja wygrał oliwską rundę biegu #RUNGDN. Dzięki trzem zwycięstwom na koncie już teraz zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji generalnej całego cyklu.

#RUGDN Oliwa rozegrany został na dystansie 5 km. Chociaż pokonanie „piątki” wydaje się to prostym zadaniem, to ta edycja zdecydowanie udowodniła wielu startującym, że może być inaczej. Start i meta zlokalizowane zostały na polanie w Dolinie Małej Wody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Początek rywalizacji to bieg po płaskim, ale już po chwili zawodniczki i zawodnicy musieli zmierzyć się z długim, bo ponad 2-kilometrowym podbiegiem. Potem było w dół, trochę korzeni, odrobinę błota i moment wytchnienia tuż przed metą. Warunki terenowe i nawierzchnia sprawiały, że do pokonania tej „piątki” trzeba się było przyłożyć.

Wyniki biegu

Na pierwszym, najdłuższym podbiegu zaatakował Sebastian Waśkiewicz, zwycięzca biegów #RUNGDN z Wyspy Sobieszewskiej oraz Jasienia. Później już tylko kontrolował i utrzymywał bezpieczną przewagę nad rywalami. Pewnie wygrał w Oliwie i dzięki temu już dziś mógł świętować wygraną w całym, tegorocznym cyklu. Sebastian Waśkiewicz (Gdańsk) ukończył swój bieg z wynikiem 18:51,67. Drugie miejsce zajął Szymon Glinka (Gdańsk – Arla Running Team) z czasem 19:06,70 a trzeci był Szymon Kopczyński (Gdańsk – Team Kopeć) z rezultatem 19:39,42.

Zdecydowanie najtrudniejsza trasa z dotychczasowych, ale można powiedzieć, że taka podzielona na pół. Do połowy bardzo ciężko, a ostatnie dwa kilometry można już było sobie delikatnie lecieć z górki i odpocząć. Kontrolowałem to sobie cały czas, końcówkę już mocno zwolniłem, bo na dobrą sprawę za kilka godzin mam jeszcze kolejny bieg, więc ostatnie metry to już takie rozbieganie było, żeby się nie zmęczyć tak naprawdę – podsumował zwycięzca, Sebastian Waśkiewicz.

W kategorii kobiet zwyciężczyni również wygrała ze sporą przewagą nad kolejnymi zawodniczkami. Aleksandra Baranowska-Trzasko (Gdynia – Harpagan) z doświadczeniem w biegach terenowych i na orientację pokonała trasę w czasie 20:58,70. Miejsca na podium uzupełniły Zuzanna Głombiowska (Gdynia – RUNPASSION.PL TEAM) – 21:49,74 oraz Iwona Rok-Czapiewska (Gdańsk – ADIDAS RUNNERS TRICITY / FIGHTING RUNNERS) – 22:31,31.

Zapytana o receptę na wygraną, zwyciężczyni podsumowała:

Dużo biegam w lesie, nie boję się przewyższeń. Wybieganie, drugie zakresy robię głównie w lesie. Wywodzę się z biegów na orientację, więc taki off-road bardzo mi pasuje. Tutaj można powiedzieć, ze jest to bieg górski, bo mamy niezłe górki do pokonania. Trasa wymagająca, te 2 km podbiegu mocno dało w kość.

Wyniki Nordic Walking

Tę samą trasę, w takich samych warunkach pokonywali kijkarze, startujący w kategorii nordic walking. Zwyciężył Maciej Wiśniewski (Malbork – NW CZŁAPSKI TEAM) z czasem 32:43,34. Drugie miejsce zajął Rafał Toporek (Przodkowo – POLIPACK TEAM GWE) – 34:12,12, trzeci był Rafał Grobelniak (Żukowo) – 35:03,02.

Jak zobaczyłem, jacy mocni zawodnicy się zapisali to wiedziałem, że będzie walka na trasie. O całości przypuszczam, że zadecydowały tak naprawdę te pierwsze 2 km pod górkę, tam tempo było dobre. Taki miałem cel, że nałożę swoje tempo i zobaczę, jak będzie. Lubię górki. Okazało się na szczycie, że jest 200 m przewagi, więc mówię – idę swoje. Taka trasa jest wymagająca fizycznie, ale też ważna jest technika. Postawa musi być idealna, a tu jednak mamy korzenie, nierówności, co wpływa trochę na jakość chodu. Trzeba bardziej balansować między techniką a szybkością – relacjonował na mecie Maciej Wiśniewski.

Najlepszą z pań okazała się Hanna Grobelniak (Żukowo) z wynikiem 37:32,20. Miejsce na podium uzupełniły Agnieszka Stenka (Chwaszczyno) – 37:32,93 oraz Aleksandra Dąbkowska (Gdańsk – Taka Ryba) – 37:33,79.

Pozostałe wyniki

Z 5-kilometrową trasą zmierzyła się też spora grupka dzieci i młodzieży, za co zebrali gromkie brawa na mecie.

Na finał zostały biegi dziecięce. Zacięta rywalizacja do ostatnich metrów wywoływała niespotykane emocje i burzę aplauzu.

Więcej zdjęć w galerii pod artykułem.


Finałowa runda odbędzie się już jesienią. #RUNGDN Hevelianum wystartuje 26 października 2024, ale zapisać się można już dziś – https://elektronicznezapisy.pl/event/10009.html

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu

Patronat medialny: trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza, Radio Eska

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »