Przed nami ostatni, ale i jeden z najważniejszych etapów przygotowań do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Poniedziałek, 18 września, był pierwszym dniem głosowania na wybrane projekty zgłoszone do BO. Głosy można oddawać do 2 października br. W ciągu tych dwóch tygodni w poszczególnych gdańskich dzielnicach będą się pojawiać charakterystyczne żółte namioty. Dlaczego?

Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już piątą. Na projekty mieszkańców przeznaczonych zostało 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach. A wybierać na pewno będzie w czym, ponieważ pod głosowanie poddanych zostanie blisko 300 pomysłów gdańszczanek i gdańszczan. Gdański Ośrodek Sportu w szczególności zachęca do głosowania na projekty z obszaru rekreacji, aktywnego wypoczynku.

SPRAWDŹ PROJEKTY DO GDAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2018

Przez najbliższe dwa tygodnie we wszystkich 34 dzielnicach Gdańska będą pojawiać się żółte namioty Budżetu Obywatelskiego. Będzie można do nich zajrzeć w godz. 13 – 18.

Zapraszamy mieszkańców, by zapoznawali się z projektami zgłoszonymi do BO także w tych namiotach. Tutaj będą dyżurować konsultanci z tabletami, dlatego na miejscu będzie można też zagłosować – zaznacza Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. – Zachęcamy też pomysłodawców, autorów zgłoszonych projektów do BO, aby reklamowali się w tych namiotach i zachęcali gdańszczan, by zagłosowali na ich projekty. Trzeba się troszkę wysilić i namówić innych, by oddali głos na ten, a nie inny projekt – zachęca.

Wybierając lokalizacje dla żółtych namiotów BO, urzędnicy starali się znaleźć takie miejsca, które są najczęściej uczęszczane przez mieszkańców danej dzielnicy, a więc tam gdzie m.in. robią zakupy bądź gdzie znajdują się miejsca przesiadkowe. Dla przykładu, na Aniołkach będzie to w Zielonym Parku, przy ul. Marii Curie – Skłodowskiej, na Matarni – przy ul. Podchorążych w okolicach dyskontu spożywczego, a na Stogach – przy ul. Stryjewskiego, w sąsiedztwie pawilonów sklepowych.

Namioty pojawią się też w kilku galeriach handlowych na terenie Gdańska: w Galerii Zaspa, Galerii Przymorze, Galerii Morena i Galerii Bałtyckiej.

Na projekty Budżetu Obywatelskiego głosujemy od 2013 r. Do tej pory wydaliśmy na ich realizację 57 milionów złotych. W głosowaniu, które rozpoczyna się 18 września, będziemy mieli do wyboru aż 297 projektów – przypomina Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Budżet Obywatelski jest jedną z ważnych, efektywnych metod zangażowania mieszkańców w życie własnej dzielnicy, osiedla i miasta. On uczy też nas wszystkich, skąd się biorą nasze wspólne pieniądze, jak je wydajemy oraz ile co kosztuje.

Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie
  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy
  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów
  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną
  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania
  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.

Pozostałe miejsca do głosowania:

  • Urząd Miejski w Gdańsku, Zespół Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74 i ul. Nowe Ogrody 8/12,

poniedziałek, wtorek, czwartek, w godz. 8.00 – 16.00, środa, w godz. 8.00 – 17.00, piątek, w godz. 8.00 – 15.00

  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: Biblioteka Główna (Targ Rakowy 5/6) oraz filie na terenie Gdańska (wyłączenia: Biblioteka Oliwska, Filia nr 46 przy ul. E.Hoene 6), w godzinach otwarcia bibliotek
  • Siedziby Rad Dzielnic

Harmonogram dyżurów znajduje się na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Kamila Grzenkowska
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »