Wiemy już, które gdańskie kluby najlepiej szkolą młodzież, chociaż, co podkreśli każdy trener zajmujący się szkoleniem młodzieży, w najmłodszych rocznikach wyniki są nieistotne, a liczy się radość z uprawiania sportu i kreatywność na boisku. Przez pięć dni na obiektach piłkarskich przy ulicy Traugutta odbywały się Młodzieżowe Klubowe Mistrzostwa Gdańska w czterech kategoriach wiekowych: od 8 do 11 lat. Najlepsi zostali uhonorowani w niedzielę, w przerwie meczu Ekstraklasy pomiędzy Lechią i Zagłębiem na Stadionie Energa Gdańsk.

– Bardzo fajnie zorganizowane zawody, a dla chłopaków kolejny bodziec do tego, żeby ta piłka stała się dla nich jeszcze większą pasją. Zagranie na głównej płycie boiska przy ulicy Traugutta czy możliwość obejrzenia Stadionu Energa z poziomu murawy to dla tych chłopców wielkie przeżycie. Widziałem, że bardzo dobrze na to zareagowali – mówi opiekun drużyny Jaguara Gdańsk z rocznika 2010, Karol Wiśniewski. Jego podopieczni okazali się najlepsi w gronie swoich rówieśników.

Jaguar pokazał, że świetnie szkoli piłkarski narybek, ponieważ zwyciężył też klasyfikację drużyn z rocznika 2008. Dwa pozostałe turnieje wygrały zespoły Olimpii Osowa oraz Lechii Gdańsk.

– Cieszy to, że ten turniej się rozwija i co roku organizatorzy dbają o nowe atrakcje. Bardzo dobrze, że wszystkie mecze rozgrywane były na boiskach trawiastych Stadionu Miejskiego. Przede wszystkim jednak w tym wieku dzieci powinny jak najczęściej grać, a te Mistrzostwa to ku temu świetna okazja. Oczywiście wszyscy trenerzy dobrze się znają, bo nasze drużyny często ze sobą grają, ale dla nas to także kolejna szansa, żeby zobaczyć w akcji zawodników innych zespołów. Może w przyszłości któryś z nich zechce dołączyć do Lechii Gdańsk? – zastanawia się Ireneusz Rymarczyk, trener rocznika 2009 w Akademii Lechii Gdańsk.

Na pewno nie lada gratką była dla młodych piłkarzy wizyta zawodników pierwszej drużyny Lechii i możliwość zrobienia sobie zdjęcia na przykład z Lukasem Haraslinem. Oczywiście nie mogło zabraknąć też medali i pucharów dla najlepszych drużyn, zawodnicy byli także nagradzani indywidualnie, a organizatorzy wyłonili także zwycięzców w kategorii fair play, ponieważ zawody rozgrywane były w duchu tej zasady. Ceremonia wręczenia nagród dla czterech najlepszych drużyn w przerwie spotkania Lechii Gdańsk z Zagłębiem Lubin na Stadionie Energa było jedynie przysłowiową wisienką na torcie.

W myśl zasady „w futbolu młodzieżowym wynik nie jest najważniejszy” nie opisujemy szczegółowo przebiegu rywalizacji. Jeśli ktoś natomiast chciałby przeanalizować losy turniejów finałowych, rezultaty może sprawdzić TUTAJ.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »