Już po raz trzeci Gdański Ośrodek Sportu zaprasza serdecznie wszystkich, którym leży na sercu dobro środowiska, do udziału w akcji ekoKajak. Dotychczas dzięki uczestnikom akcji Motława stała się “lżejsza” o niemalże 1400 kilogramów śmieci. Nie jest to jednak koniec naszej pracy. W ostatnią sobotę kwietnia zejdziemy na wodę, żeby zrobić wiosenne porządki, rozpoczynając od przystani Żabi Kruk, dalej wokół Wyspy Spichrzów, a być może również Ołowianki. Przy okazji można zwiedzić Gdańsk w nietypowy sposób, od strony wody.

Inauguracja akcji Eko Kajak

  • Termin: Sobota, 29 kwietnia 2023, godzina 10:00 (potrwa 2-3 godziny)
  • Miejsce: Przystań Żabi Kruk

Do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, bądź młodsze wraz z opiekunami. Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki oraz chwytaki. Zapraszamy do zapisywania się poprzez poniższy formularz, który należy wysłać na adres ekokajak@sportgdansk.pl.  Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 517806565. Mapę i wszystkie potrzebne informacje otrzymają Państwo w odpowiedzi na wysłane zgłoszenie.

Znajdź dogodny termin

Kto z jakiegoś powodu nie załapie się na wielkie kwietniowe sprzątanie, nic straconego – akcja potrwa w tym roku aż do końca września i podzielona zostanie na trzy etapy. Do końca maja w akcji będzie można wziąć udział codziennie, następnie do końca sierpnia w dni robocze, oraz we wrześniu ponownie każdego dnia tygodnia. Wszystko po wcześniejszym zgłoszeniu się, na co najmniej dobę przed planowanym spływem, na wcześniej wspomniany adres mailowy.

Kajak za darmo, ale jest warunek

Sprzęt udostępniany jest nieodpłatnie, wystarczy jedynie posprzątać śmieci z wody na trasie spływu. Niestety, mimo poprzednich akcji oraz wzrostu świadomości gdańszczan i turystów dotyczących czystości Motławy, będących ich konsekwencją, napełnienie trzydziestolitrowego worka śmieciami i odpadkami nie jest trudne…

Na miejscu uczestnik zobowiązany jest do wniesienia kaucji  w wysokości 50 PLN za sprzęt wodny, kamizelki asekuracyjne oraz chwytaki. Kaucja podlega zwrotowi przy zwrocie sprzętu.

Sprawdź zasady akcji

Z wyjątkiem wydarzenia otwierającego tegoroczną akcję ekoKajak, liczba dostępnych jednostek jest ograniczona. Jednocześnie udostępnionych może być 5 kajaków, 2 rowerki wodne i jedna łódź wiosłowa. Aby skorzystać z bezpłatnego wypożyczenia, należy zobowiązać się  do pozbierania śmieci z wody na trasie spływu w ilości minimum trzydzieści litrów na kajak/rower wodny/łódkę. Zebrane śmieci (najczęściej są to siatki foliowe, butelki plastikowe, opakowania po artykułach spożywczych) należy dostarczyć na przystań Żabi Kruk i następnie tam posegregować je do pojemników znajdujących się na terenie przystani.

Warto być “eko” na co dzień!

Pamiętajcie o akcji Gdańsk bez plastiku www.gdansk.pl/bezplastiku, nie tylko na kajaku. Wodę nalejcie do bidonu, a jeśli potrzebujcie kubka to używajcie wielorazowych np.: termicznych, które posłużą Wam wiele razy. Kanapki i przekąski zapakujcie w opakowania wielorazowe. To takie proste! Trzymamy kciuki!

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »