Ogłoszono listę laureatów prestiżowych nagród żeglarskich Rejs Roku. W minionym, 2023 roku najwyższy laur otrzymał Eugeniusz Moczydłowski, który na jachcie „Magnus Zaremba” pokonał legendarne Przejście Północno-Zachodnie, w większości żeglując samotnie. Wyróżniony został również żaglowiec STS Generał Zaruski, nad którym pieczę sprawuje Gdański Ośrodek Sportu. Nagrody zostaną rozdane 1 marca 2024 roku podczas gali w Gdańsku.

STS „Generał Zaruski” wyróżniony został za konsekwentnie realizowany, oryginalny program morskiego wychowania młodzieży na pokładzie historycznego gdańskiego żaglowca.

To dla nas ważna nagroda jako armatora Generała Zaruskiego. Od 11 lat stawiamy na wychowanie morskie, a w proces ten zaangażowane były osoby, które można już liczyć w tysiącach. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie załoga jednostki, która stworzyła unikatową atmosferę na podkładzie żaglowca. To głównie dla tej załogi jest to wyróżnienie – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, pełniącego rolę armatora STS Generała Zaruskiego.

Rzeczywiście, załoga żaglowca już od ponad dekady zaszczepia w młodzieży miłość do morza. Realizowane w oparciu o historyczną jednostkę różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i rejsy pomagają rozwijać żeglarską pasję.

Cieszę się, że zostaliśmy zauważeni. Praca z młodzieżą i obserwowanie, jak garnie się do morza to dla nas czysta przyjemność. Nasza działalność to po prostu realizacja tego, do czego zobowiązuje nas osoba patrona żaglowca, Generała Mariusza Zaruskiego. Samo wyróżnienie natomiast motywuje nas do dalszej pracy. Jest też chęć oraz plany rozszerzenia naszej działalności o kolejne Szkoły pod żaglami i inne tego typu inicjatywy – podkreśla kapitan STS Generała Zaruskiego, Jerzy Jaszczuk.

Rzeczywiście, Gdański Ośrodek Sportu, będący armatorem STS Generała Zaruskiego nie zamierza spoczywać na laurach, a wyróżnienie jest tylko motywacją do dalszej pracy nad misją, do której został powołany żaglowiec.

Przez ponad dekadę morskiej służby „Generała Zaruskiego” pod gdańską flagą, w rejsach różnej długości wzięło udział ok. 10.000 osób, szczególnie młodych, a piękną jednostkę flagową Miasta Gdańska podziwiały niezliczone tysiące miłośników żeglarstwa i marynistyki, w portach Polski i Europy, podczas różnego rodzaju zlotów i żeglarskich imprez. Oferta wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej Gdańskiego Ośrodka Sportu stale się rozwija i zaprasza coraz to szersze rzesze dzieci, młodzieży i dorosłych, proponując różne formy zajęć i rekreacji na wodzie, na różnym sprzęcie i różnych obiektach w całym Gdańsku – podsumowuje Krzysztof Dębski, kierownik biura armatorskiego STS Generała Zaruskiego.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »