Trwa sezon letni na gdańskich plażach. Nowym punktem na mapie gdańskich kąpielisk jest Świbno. Miejsce strzeżone przez ratowników zlokalizowane będzie przy wejściu na plażę nr 7, na końcu ul. Trałowej. Od 1 lipca, każdego dnia bezpieczeństwa plażowiczów będzie strzec czterech ratowników. 

Oprócz sprzętu podręcznego i służącego do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, Wyspę Sobieszewską będą zabezpieczać dwa quady i dwie łodzie motorowe. Ich zasięg działania będzie obejmował trzy lokalizacje: Sobieszewo, Orle i Świbno. W każdej z nich staną pawilony stanowiące zaplecza dla ratowników, punkty  medyczne oraz sanitariaty.

Warto wspomnieć, że Świbno już na przełomie XIX i XX wieku pełniło funkcje rekreacyjne, zaś plaża strzeżona funkcjonowała tam w latach 1956-1969. Obsługę stanowili wtedy mieszkańcy osady, a ratownikami byli miejscowi rybacy. Z czasem plaża w Świbnie zaczęła tracić na znaczeniu kosztem Sobieszewa, natomiast ujście Przekopu Wisły stało się mekką ludzi sztuki, pragnących ciszy, kameralnego wypoczynku i bliskiego kontaktu z przyrodą.

Dziś jest znane głównie z licznie pojawiających się tam fok. 23 kwietnia 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku wykonał zdjęcie, na którym utrwalono ich stado, liczące ok. 293 osobników. To jedyna, żyjąca w warunkach naturalnych, kolonia fok na polskim Wybrzeżu. W ostatnich latach coraz częściej pojawiały się głosy, które wskazywały na potrzebę reaktywacji kąpieliska w tej atrakcyjnej lokalizacji. Przychylne tym głosom było Miasto Gdańsk i administrator plaż, czyli Gdański Ośrodek Sportu. Dzięki temu, już w najbliższym sezonie letnim, będzie można korzystać bezpiecznie z uroków plaży w Świbnie pod okiem wykwalifikowanej kadry ratowników. Stopniowo polepszana będzie również infrastruktura plaży i jej okolicy. ‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »