Bieganie to bez wątpienia najprostsza i zarazem najpopularniejsza forma aktywności ruchowej, znana na całym świecie. Gdańsk od wielu lat uchodzi za miasto sprzyjające biegaczom. Nie brakuje tu malowniczych tras biegowych oraz wszelakich imprez, skierowanych zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Dlatego obecność treningów biegowych w ramach programu „Aktywuj się w Gdańsku” absolutnie nikogo nie dziwi.

Praktycznie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z bieganiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo popularna jest ta forma aktywności, na pewno dziwić może fakt, że wiele osób robi to…nieprawidłowo. I to przede wszystkim do tych biegaczy skierowane są treningi organizowane przez Gdański Ośrodek Sportu.

– Na zajęciach staramy się realizować wszystkie aspekty, między innymi prawidłową technikę kroku biegowego. Poza tym szybkość, gibkość, wytrzymałość tempową i wszystko co sprawia, że bieganie staje się bezpieczniejsze, a co za tym idzie, bardziej ekonomiczne. A to wszystko prowadzi do realizacji celów, stawianych sobie przez uczestników tych treningów, a widoczne jest chociażby podczas wyników na zawodach, w których biorą udział moi podopieczni. Wystarczy wspomnieć, że ostatnio wszyscy, którzy wystartowali w półmaratonie, poprawili swoje rekordy życiowe – podkreśla prowadzący zajęcia Łukasz Marszałkowski.

Rzeczywiście, chociaż zajęcia prowadzone są w grupach, instruktor stara się do wszystkich osób podchodzić indywidualnie, wraz z nimi ustalić cel, a następnie, poprzez trening, dążyć do jego realizacji.

– Mam porównanie, bo wcześniej chodziłam także na inne zajęcia, a w tych biorę udział od 16 miesięcy. Często przychodzi tu ze mną także moja nastoletnia córka. Te są treningi dla takich „zwykłych” ludzi, którzy chcieli po prostu wyjść z domu. Są tu osoby różnych zawodów, w różnym wieku, w różnej formie. Jestem bardzo zadowolona z tych zajęć, pan Łukasz prowadzi je bardzo profesjonalnie, dzieli się z nami swoją wiedzą. Poświęca każdemu czas, jeśli trzeba, pomoże rozciągnąć bądź rozmasować bolące miejsca. Jest bardzo zaangażowany, zaraża nas także swoją pasją i ambicjami i to mi bardzo pasuje. Co równie ważne, zajęcia są bezpłatne – mówi pani Magda.

Podczas treningów panuje luźna, wesoła atmosfera, każdy ćwiczy we własnym tempie, a uczestnicy zajęć dopingują i motywują się wzajemnie. Podobnie jest podczas zawodów, w których startują.

– Ostatnio poprawiłem swoją „życiówkę” w półmaratonie z 2,40 na 2 godziny, więc widać rezultaty. Generalnie zacząłem biegać kilka lat temu, kiedy rzucałem palenie. Na te zajęcia przychodzą zarówno osoby starsze, które dzięki treningom są w stanie przebiec podczas zajęć kilka kilometrów, jak i zawodnicy, którzy potrafią na stadion z Gdańska Głównego, odbyć trening i biegiem wrócić z powrotem. Pełne spektrum – zauważa pan Tomek.

Zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu, w różnych lokalizacjach. Co ciekawe, Łukasz Marszałkowski podkreśla, że jeszcze nigdy trening nie został odwołany, a frekwencja nie spada nawet wtedy, gdy jest zimno czy pada. A jego podopieczni czerpią ogromną radość z biegania.

– Często przychodzą tu osoby i mówią „próbowałem zacząć biegać wiele razy, ale się nie udało”. Zazwyczaj intensywność na początku jest zbyt wysoka, z tego bierze się zmęczenie bądź urazy i zapał się kończy. Tutaj zaczynamy od marszobiegów, budujemy bazę tlenową, a potem stopniowo zwiększamy obciążenia. W dodatku na początku widać szybkie postępy, a gdy widać progres, znacznie łatwiej się zmotywować – mówi trener.

Zajęcia biegowe uzupełnione są o ćwiczenia wzmacniające o charakterze ogólnym, a podczas treningów nad morzem chętni mogą spróbować nawet…morsowania. Więc jeśli od dłuższego czasu zbierasz się, żeby zacząć biegać, albo Twoje poprzednie próby okazały się nieudane, wypróbuj zajęcia organizowane przez Gdański Ośrodek Sportu. W grupie zawsze raźniej!

Treningi biegowe odbywają się w następujących lokalizacjach: 

Wtorek godz. 18:00 – 19:30 , ul. Konstantego Bergiela 1, Zbiornik Świętokrzyska II
Lokalizacja zajęć


Czwartek godz. 18:00 – 19:30, Stadion Lekkoatletyczny i Rugby, al. Grunwaldzka 244
Lokalizacja zajęć


Sobota godz. 9:00 – 10:30, Zbiornik Jasień
Lokalizacja zajęć

Więcej informacji na temat treningów biegowych <tutaj>

 

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »