W sobotę 24 czerwca 2023 roku odbędzie się VII Żeglarska Parada Świętojańska. Uczestniczące w nich jachty przepłyną trasą z Gdyni do Gdańska. Żeglarze wciąż mogą dołączyć do udziału w tym wydarzeniu. Zapisy cały czas trwają.

Tegoroczna parada będzie już siódmym wydarzeniem, które przyciąga załogi nawet ponad 100 jednostek. Organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski. Współorganizatorami są Gdański Ośrodek Sportu i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

Pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku. W trzech pierwszych lata parady organizowane były późnym wieczorem, już po zapadnięciu zmierzchu, wszystkie jachty płynęły podświetlone. Były opalana również race tworząc efektywne widowisko. W kolejnych latach impreza organizowana jest już za dnia. Rekord uczestniczących jednostek padł w 2021 roku, kiedy wzięło udział ponad sto jachtów. Brały w niej udział m.in. m. in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży” czy STS „Generał Zaruski”.

Tegoroczna edycja zaplanowana została na sobotę, 24 czerwca, czyli dokładnie w dniu św. Jana Chrzciciela. Tym razem trasa została wytyczona między Gdynią a Gdańskiem. O godz. 11 na wysokości plaży miejskiej w Gdyni nastąpi formowanie się jachtów uczestniczących w paradzie. Jej start przewidziano na godz. 12. Jachty z Gdyni popłyną w kierunku Orłowa, Sopotu i Brzeźna, by ok. godz. 16 zawitać na Motławie. Miedzy 16.30 a 17.30 zaplanowane jest cumowanie jednostek przy Targu Rybnym w Gdańsku. Od  godz. 17.45 przewidziano poczęstunek dla załóg biorących w paradzie i koncert szantowy. Jachty będzie można oglądać przy Targu Rybnym w Gdańsku i okolicach kładek przez Motławę.

Więcej informacji o Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »