Obejrzyj Wyspę Sobieszewską od strony wody i spędź czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób? Korzystając z bezpłatnych rejsów po Martwej Wiśle. Chorągiew Gdańska ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają mieszkańców 2 i 3 października, na bezpłatne, godzinne pływania, które rozpoczną się z nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej 39. W nowej marinie został zainstalowany PortBin- innowacyjny morski kosz, który wyławia odpady z powierzchni wody.

ZHP wspólnie z Miastem Gdańsk realizuje Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. W ramach tych działań instruktorzy Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego o specjalności żeglarskiej podzielą się swoimi umiejętnościami i pasją z mieszkańcami.

Rejsy dla wszystkich

Rejsy ruszają co godzinę, od godz. 9.45 do godz. 14.45. Na pływania można się zgłosić indywidualnie, z grupą przyjaciół bądź całymi rodzinami (dzieci do lat 16 pod opieką dorosłych). Na jednej jednostce może płynąć maksymalnie 5 osób. Nie trzeba posiadać patentów czy umiejętności żeglarskich: łódkami sterować będą harcerze i harcerki z odpowiednimi kwalifikacjami.

Udział w pływaniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Udział w wydarzeniu jest jednoczesny z akceptacją regulaminu, który dostępny jest przy rejestracji.

Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską (autobusy z Gdańska nr 112 lub 186). Parkingi dla samochodów znajdują się m.in. przy wejściu do Ptasiego Raju w Górkach Wschodnich czy pod kościołem M.B. Saletyńskiej w Sobieszewie. Z każdego z tych miejsc można dojść do przystani w ok. 15 min spaceru.

Nowa marina

Weekendowa akcja to dobry pretekst do odwiedzenia nowej mariny na Wyspie Sobieszewskiej. Może na niej zacumować do 73 jednostek. Na terenie przystani znajduje się też zaplecze socjalne, bosmanat, sala szkoleniowa i palenisko na grill, a także hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Budowa przystani przy ul. Nadwiślańskiej kosztowała blisko 6,5 mln zł. i została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kolejny wodny kosz na śmieci w gdańskiej marinie

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, wydaje się już być powszechnie znanym faktem. Pomimo to do mórz i oceanów wciąż co roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Rozwiązanie tego problemu wymaga zarówno działań na lądzie, w celu ograniczenie ilości wytwarzanych i trafiających do wód odpadów, a także bezpośrednio w wodzie, aby wyłowić te odpady, które już do niej trafiły.

Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem Fundacja MARE instaluje w bałtyckich portach kosze morskie, które rocznie są w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci. Dzięki współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu w nowo otwartej marinie na Wyspie Sobieszewskiej został właśnie zainstalowany kosz morski PortBin przystosowany do zbierania śmieci bezpośrednio z wody. Jest to trzeci kosz zainstalowany przez Fundację MARE w tym roku i siódmy kosz na Bałtyku.

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. Jasiński

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »