Ani się obejrzeliśmy, a minął pierwszy tydzień  ferii zimowych. Był to czas wyjątkowej aktywności szczególnie na Pływalniach GOS, z których dzieci i młodzież szkolna nie tylko mogą korzystać za symboliczną złotówkę, ale także nabywać umiejętności, które w przyszłości pomogą im ratować ludzkie życie.

Chodziłam do szkoły ratownictwa przez 8 lat, jestem uczennicą pana Stefana. Teraz sama pomagam mu prowadzić zajęcia. Sądzę, że większość kadry ratowniczej na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku zaczynała w taki właśnie sposób – mówi Zuza Matuszewska, jedna z ratowniczek prowadzących zajęcia podczas Zimowej Szkoły Ratownictwa na basenie na Chełmie.

Na początku instruktorzy muszą sprawdzić, jak radzą sobie w wodzie młodzi adepci ratownictwa i jak prezentuje się ich technika pływania. Im dłużej trwają zajęcia, tym wyżej zawieszona jest poprzeczka trudności. Młodzież uczy się podstawowych stylów pływania i zachowań ratowników, wykonuje też różne zadania i ćwiczenia. Nabyte w ten sposób umiejętności będzie można potem zweryfikować chociażby podczas zawodów, które odbędą się pod sam koniec ferii.

Na zajęcia do pana Stefana chodzę już od czterech lat, mam też wyrobione papiery młodszego ratownika, a w ostatnie lato pracowałem już jako ratownik. Świadomość, że czuwa się nad bezpieczeństwem innych ludzi daje dużą satysfakcję. Czy potrafiłbym uratować kogoś tonącego? Oczywiście – mówi bez cienia zawahania w głosie 14-letni Maciej.

Nastolatek należy do kolejnego już pokolenia ratowników, które do tego niełatwego fachu przygotowuje się pod czujnym okiem Stefana Kopernika. 82-letni instruktor, który wychował setki adeptów ratownictwa wodnego, wciąż chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą.

My tu oczywiście uczymy młodzież pływać oraz podstawowych technik ratownictwa, ale nie tylko. Tutaj trzeba umieć współpracować i działać zespołowo. To także duża odpowiedzialność, o czym zawsze należy pamiętać – zauważa pan Stefan.

Zimową Szkołę Ratownictwa zwieńczą Młodzieżowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się w niedzielę, 26 stycznia na Pływalni Chełm.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »