Dobrze znana trasa, 2 ostre podjazdy i długi zjazd do mety to główne wyzwania, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy pierwszej edycji cyklu imprez rowerowych XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Sobotnią (2 czerwca) rywalizację wygrał doświadczony zawodnik Krzysztof Krzywy.

Trasa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym na wysokości ul. Czyżewskiego to miejsce dobrze znane fanom kolarstwa xc i mtb. W tym miejscu odbyło się wiele imprez, tak więc dla większości uczestników nie była żadną niespodzianką. Zawody przygotowane przez Gdański Ośrodek Sportu przy współpracy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym obejmowały aż 11 kategorii wiekowych.

Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów dzieci. Najmłodsi dzielnie walczyli na specjalnie dla nich przygotowanej trasie. Największe emocje i najwyższy poziom ścigania miały miejsce w ostatnim wyścigu tego dnia w kategorii Elite. Tu faworytami do zwycięstwa byli doświadczeni i utytułowani zawodnicy, a wśród nich m.in. Rober Banach, Krzysztof Krzywy czy Rosjanin Eduard Tomashevsky. Potwierdziło się to już po pierwszej pętli, po której wspomniana trójka dyktowała tempo. Wysoką formą zaskoczył rywali Rosjanin z Kaliningradu. Na każdym z podjazdów próbował się zerwać, zmuszając do większego wysiłku pozostałych. Na drugim kółku nieco dystansu stracił Banach. Tomaszewski i Krzywy jechali przez cały dystans koło w koło. Walka o zwycięstwo rozegrała się podczas ostrego finiszu. Wygrał ją Krzysztof Krzywy /Nexus Team Gdańsk/ i to on mógł cieszyć się z wygranej w pierwszej odsłonie nowej imprezy kolarskiej w Gdańsku.

Mieliśmy dziś fajne warunki, tu w lesie nie było za gorąco. Na pierwszej rundzie odjechaliśmy w trójkę. Później już tylko we dwóch. Rosjanin był dzisiaj bardzo dobry, ale wiedziałem, że jak dojedziemy na finisz to z nim wygram. Na ostatnim zjeździe odskoczył mi na 15 metrów, ale na szczęście dogoniłem go i wyprzedziłem dosłownie na ostatnich dziesięciu metrach – cieszył się na mecie Krzywy, który zdobył 25 punktów dla klasyfikacji generalnej cyklu. Jej podsumowanie nastąpi po ostatniej rundzie zaplanowanej na koniec lipca.

Drugie miejsce Eduarda Tomashevsky’ego /WEST MTBO TEAM Kalinigrad – 1:10,01/ nie jest specjalną niespodzianką. Ten doświadczony zawodnik wielokrotnie startował m.in. w zawodach MTB Bike Tour Gdańsk i innych tego typu imprezach w Trójmieście w ostatnich latach. Miejsce na podium uzupełnił Robert Banach /1:14,45/.

W kategorii Elite kobiet zwyciężyła Elżbieta Wydrowska /Diverse Extreme Team – Gdańsk/ z czasem 1:06,31.

Bardzo fajne zawody. Cieszę się, że wróciły, bo pamiętam je sprzed lat mimo, że nigdy w nich nie startowałam. Trasa sympatyczna, jest gdzie się zmęczyć. Lubię zjazdy, więc na nich najlepiej się bawiłam – podsumowała Wydrowska.

Drugie miejsce zajęła Joanna Krawiec z wynikiem 1:11,31/, a trzecia była Aleksandra Lejman /Pruszcz Gdańsk/ z czasem 1:28,28.


XC Gdańsk 2018 to powrót po kilku latach przerwy do organizacji cyklu imprez kolarskich dla zawodników na każdym poziomie wytrenowania. Zawody MTB w formule XC (cross-country) to możliwość rywalizacji na krótkich i widowiskowych pętlach na pięknych terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To również możliwość startu dla wszystkich kategorii wiekowych, począwszy od dzieci na rowerkach biegowych, skończywszy na kategorii dla seniorów. Jest to jedyny tego typu cykl imprez XC na Pomorzu. Do startu wystarczy rower wyposażony w dwa hamulce oraz kask, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Kolejne dwie edycje zaplanowane zostały w terminach: 30 czerwca – Matemblewo oraz 28 lipca – ul. Abrahama.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu przy współpracy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym
Sponsor: SUEZ
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, gdansk.pl. ‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »