Wśród faworytów 4. Gdańsk Maratonu nie zabrakło zawodników, którzy w ubiegłorocznej edycji zajęli najwyższe lokaty. Zwycięzca z 2017 roku, Rafał Czarnecki przyjechał do Gdańska z jednym zadaniem – powtórzenia swojego wyczynu z trzeciej edycji maratonu.
Na starcie gdańskiej imprezy pojawili się uczestnicy z 14 krajów. Wśród nich znaleźli się również doświadczeni zawodnicy, m.in. Piotr Pobłocki, Bartosz Mazerski czy Marcin Rakoczy. Silną stawkę tworzyły także panie: tryumfatorka z 2017 roku Karolina Pobłocka, Justyna Śliwiak czy Ewa Huryń, która wygrywała w Gdańsku w dwóch pierwszych edycjach.
Już od pierwszych kilometrów Czarnecki zaczął kontrolować stawkę, prowadząc z dziesięcio sekundową przewagą nad rywalami: Pawłem Koskiem, Zbigniewem Kalinowskim, Marcinem Rakoczym. W czołowej dziesiątce biegli również Bartosz Mazerski czy Paweł Pobłocki. Wśród pań aspirację do dobrego wyniku zgłaszała również gdańszczanka Małgorzata Tuwalska. Mocniejsze tempo na początku narzuciła Justyna Śliwiak a gonić ją cały czas próbowała Alena Shumik z Białorusi.
Za prowadzącym Czarneckim “zabrał się” Kosek i we dwójkę zaczęli znacznie powiększać przewagę nad resztą zawodników. Na półmetku okazało się jednak, że dyspozycja Czarneckiego jest poza zasięgiem rywali. Nad drugim Koskiem jego przewaga wynosiła już równe trzy minuty i powiększała się z każdym kilometrem. Do mety dotarł ze znaczną przewagą nad kolejnymi rywalami.
– Trochę się bałem tego startu, bo na rozbieganiu miałem ciężkie nogi. Trochę się bałem, nie wiedziałem, że będzie aż tak dobrze, ale postanowiłem powalczyć o ten wynik. Zależało mi, żeby zrobić dobry czas, złamać 2 h 24 min. Rok temu mieliśmy lepsze warunki pogodowe, było chłodniej. Dziś tempo trochę spadło. Praktycznie cały dystans biegłem sam. Gdyby była chociaż jedna osoba do pomocy i zmienialibyśmy się, to jeszcze 35 sekund, tą końcówkę można by było urwać – podsumował Rafał Czarnecki /Bliżyn – STS Skarżysko-Kam./, który z czasem 2:23,36 poprawił swój poprzedni rekord (2:24,32). Drugi na mecie Kosek /Tychy – www.kosekpawel.pl/ stracił do zwycięzcy niemal 11 minut (2:34,35). Trzeci finiszował Marcin Rakoczy /GDYNIA – ITEN The Home of Champions – www.marcinrakoczy.pl/ z wynikiem 2:34,45.
Wśród kobiet najszybszą okazała Justyna Śliwiak /Warszawa – KB TKKF Promyk Ciechanów/ z rezultatem 2:53,57. Druga na mecie zameldowała się Alena Shumik z Białorusi (2:56,40). Trzecia, po problemach faworytki biegu, Katarzyny Pobłockiej była Małgorzata Tuwalska /LKS Zantyr Sztum/ – 2:59,17.
– Dziś niemal przez cały bieg czułam zagrożenie ze strony rywalek. Koło trzydziestego kilometra obejrzałam się i zobaczyłam Kasię Pobłocką, która rok temu właśnie w tym momencie mnie wyprzedziła. Biegło mi się dobrze, może było ciut za ciepło, ale słońce co chwilę chowało się za chmurami. Dziś walczyłam o jak najlepsze miejsce i czas. Jestem zadowolona! – powiedziała na mecie najszybsza kobieta w 4. Gdańsk Maratonie.
W stawce uczestników znalazł się m.in. złoty medalista olimpijski w wioślarstwie Adam Korol oraz Patrycja Bereznowska, rekordzistka świata w biegu 48-godzinnym.
Wyjątkowa i przyjazna trasa biegu prowadziła przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, przy Pomniku Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. Dla gości z Polski i zagranicy była to niezwykła okazja do poznania Gdańska w czasie 4-5 godzin, jaki przeciętnie zajmowało pokonanie atestowanego dystansu 42,195 km. Meta została umiejscowiona w hali targowej AMBEREXPO.
Podczas dwudniowej imprezy, rozegrane zostały również biegi towarzyszące: „Gdańsk na Piątkę” na dystansie 5 km oraz Biegi dla Dzieci.
Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu
Sponsorzy: Carrefour, Kemira, Międzynarodowe Targi Gdańskie, AMBEREXPO
Partner techniczny: Brubeck
Partnerzy: Oceanic, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Master Rent24
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl
Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna