Ponad dwudziestu nurków stawiło się w okolicach Molo w Brzeźnie, żeby wziąć udział w akcji Greenpeace – Bałtyk #Bezplastiku. Podczas kilku godzin eksploracji z dna Zatoki wyciągnęli kilka siatek śmieci. Obecność nurków przyciągnęła uwagę odwiedzających plażę gdańszczan i wczasowiczów i…o to właśnie chodziło. W kwestiach związanych z ekologią na edukację nigdy nie jest za późno.

– Nurkuje już od kilku lat i widzę, że roślin, ryb i ogólnie życia jest w morzu coraz mniej. Dzisiejsza akcja powinna pokazać jakie rzeczy znajdują się na dnie Bałtyku, a nie powinno ich tam być. To dobra akcja – mówił przed rozpoczęciem inicjatywy Bałtyk #Bezplastiku Mariusz, jeden z nurków.

Tuż przy brzegu, w okolicach Molo powstało coś na kształt mini miasteczka nurków, połączonego ze stanowiskami Greenpeace. Od członków polskiej filii tej światowej organizacji można było dowiedzieć się wiele na temat nadprodukcji plastiku oraz ekologii na plażach i nie tylko.

– Rzeczywiście, ta akcja to kropla w morzu potrzeb, bo problem z plastikiem jest globalny. Dziś sprawdzamy, co kryje się na dnie Morza Bałtyckiego, ale nasz cel to nie tylko sprzątanie, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę zmian systemowych. Przemysł przewiduje wzrost produkcji plastiku o kolejne 40% globalnie, potrzebne są zmiany w prawie. Jeśli chodzi o Bałtyk, na jego stan wpływa wiele czynników, między innymi obecność plastiku, który przecież w przyrodzie nie występuje w ogóle. Nasza akcja ma na celu zminimalizowanie przynajmniej jednego ze szkodliwych czynników – zauważa Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

Akcja pokazała, że gdańszczanie stosunkowo dobrze dbają o wodę w Zatoce, chociaż śmieci, które zostały zebrane w specjalne siatki przez nurków na dnie Bałtyku nie powinno być w ogóle. Zdaniem Krzyśka, przygotowującego swój ważący blisko 50 kilogramów sprzęt do nurkowania, na edukację ekologiczną nigdy nie jest za późno.

– Sądzę, że te śmieci, które znajdziemy, to kwestia wychowania od najmłodszych lat oraz takiej ogólnej świadomości. Myślę jednak, że tego wszystkiego można się nauczyć, bez względu na wiek. Obserwuję, że dna jezior i mórz są coraz bardziej zanieczyszczone. Cieszę się, że akcja w której uczestniczymy pomoże to zrozumieć – kończy nurek.

Warto pamiętać, że środowisko naturalne to nasze wspólne dobro. Jeśli sami nie zadbamy o jego czystość, nikt inny za nas tego nie zrobi.

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »