W piątek, 21 czerwca ponad 93 tysiące gdańskich uczniów i uczennic rozpocznie wakacje. Tradycyjną ofertę opiekuńczo-wychowawczą przygotowały gdańskie szkoły podstawowe, które oferują tygodniowe turnusy dla blisko 10 tysięcy dzieci. Oferta wakacyjna to także zajęcia sportowe czy kulturalne. Zapisy prowadzone są przez placówki organizujące poszczególne aktywności.
Doskonale wiemy, jak bardzo ważny dla młodych ludzi jest czas resetowania baterii, poznania nowych koleżanek i kolegów, jak również odkrywania nowych pasji. Mamy w Gdańsku 93 tys. dzieci i młodzieży, które za chwilę rozpoczną wakacje – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Dla nas najważniejsze jest, by wyjść naprzeciw dzieciom, młodzieży, a także rodzicom i opiekunom z ofertą, która jest albo nieodpłatna, albo nisko płatna, tak aby mogli zapewnić ciekawe atrakcje swoim dzieciom. Będą to zajęcia artystyczne i sportowe, odbywające się zarówno na terenie szkoły i wokół niej, a także w przestrzeni miasta. Nikt w Gdańsku nie będzie się nudził i mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni.
W 70 gdańskich szkołach, w tym w 6 specjalnych, w okresie wakacyjnym zorganizowane zostaną bezpłatne półkolonie. W każdej grupie uczniów z klas I-III może uczestniczyć 15 dzieci, a od klasy IV po 20 dzieci. Każdy z zaplanowanych turnusów potrwa 5 dni. Dzieciom zapewniona zostanie opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W ich trakcie najmłodsi będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Nad Akcją Lato 2024 w każdej ze szkół czuwał będzie kierownik półkolonii.
Zapisy odbywają się za pośrednictwem placówek, zgodnie z harmonogramem ustalonym indywidualnie przez poszczególne szkoły.
Organizacje pozarządowe mogły wystartować w konkursie na organizację letniego wypoczynku. Na ten cel zabezpieczono ponad 1,1 mln złotych. Wśród zakwalifikowanych projektów znajdują się m.in. półkolonie kulturalne w Oliwskim Centrum Kultury, projekt „Ekspedycja naukowa”, czyli aktywności organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska dla blisko 900 dzieci w gdańskich szkołach podstawowych, a także świetlica wielokulturowa organizowana przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. W ramach zadań realizowane są także wyjazdy dzieci na zielone szkoły.
Pałac Młodzieży
Ofertę szkolną uatrakcyjniają dwie placówki oświatowe w Gdańsku. Pierwsza to propozycja dla zorganizowanych grup szkół podstawowych przygotowana przez Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. Będzie można skorzystać z gier terenowych, czy ze stoiska historycznego. Ta oferta jest bardzo bogata. Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego oferuje również, odbywające się pod okiem wykwalifikowanej kadry, zajęcia na kajakach i deskach – mówiła Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Drugą placówką jest Pałac Młodzieży. Tam oprócz trwających 5 tygodni zajęć w pracowniach, przygotowano także specjalną ofertę na wakacje oraz 2 tygodnie półkolonii. Z każdego z nich mogą skorzystać 4 grupy po 15 dzieci.
Półkolonie letnie odbędą się w dwóch turnusach. Pierwszy w dniach 24-28 czerwca, a drugi od 1 do 5 lipca. W tym roku półkolonie odbędą się pod hasłem „Sekretne życie zwierząt”. Dzieci będą mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach, wziąć udział w wyjściu do zoo czy papugarni, a także spotkać się ze zwierzęcymi gośćmi. Półkolonie będą odbywały się w godz. od 8.00 do 16.00. Rekrutacja odbywa się drogą internetową za pośrednictwem systemu Enola Wygenerowane w systemie karty (rekrutacyjną i kwalifikacyjną) należy wydrukować, podpisać i wrzucić do urny w Pałacu Młodzieży do 12.06.2024, do godz. 12.00.
Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty tematyczne w terminach: 24 czerwca-19 lipca oraz 19-23 sierpnia. Obejmują one różnorodne zajęcia, w tym muzyczne, plastyczne i komputerowe. Szczegóły można znaleźć na stronie: Pałacu Młodzieży.
Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego
Dla zorganizowanych grup szkolnych z Gdańska swoją ofertę przygotował także Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. 44 grupy w lipcu i sierpniu będą mogły skorzystać z miasteczka wakacyjnego, a w nim: gry terenowe, siatkówka plażowa, piłka nożna czy rugby.
Wakacje to także tradycyjne zajęcia na wodzie – przy przystani wodnej przy SP 65, Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na naukę pływania na kajakach i deskach SUP. Zajęcia te odbywać się będą pod opieką wykwalifikowanej kadry.
Szczegóły oferty ZSiSS można znaleźć na stronie Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.
Gdański Ośrodek Sportu
Nie ma lepszego momentu na aktywizację fizyczną dzieci i młodzieży, zachęcania ich do wysiłku fizycznego i podejmowania aktywności, niż wakacje. W tym czasie, wakacji i dni wolnych od nauki, miasto, pamiętając o sporcie i rekreacji, przygotowało bogatą ofertę – mówił Łukasz Bejm, radny klubu Koalicji Obywatelskiej oraz przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki w Radzie Miasta Gdańska – Zachęcam do obserwowania mediów społecznościowych i stron internetowych jednostek i instytucji, tam znajdą się szczegóły tego bezpiecznego, aktywnego wypoczynku.
Letni odpoczynek warto spędzić właśnie na sportowo. Sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku rozpocznie się w piątek, 21 czerwca, a od 1 lipca będzie działać już wszystkie dziewięć kąpielisk. Wizyta na plaży może mieć charakter aktywnego odpoczynku. Plażowicze, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przy plażach będą mogli znaleźć boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej.
Zajęcia z ratownictwa wodnegoPodczas gdy ratownicy będą strzegli życia i zdrowia plażowiczów na Kąpieliskach Morskich, przyszli ratownicy będą szkolić swoje umiejętności podczas zajęć, które odbędzie się na kąpielisku przy molo w Gdańsku-Brzeźnie. Szkolenia aspirujących ratowników odbywać się będą w soboty, od czerwca do sierpnia, w trzech grupach wiekowych:
- 9.30 – 10.30: grupa 6-8 lat
- 10.30 – 11.30: grupa 9-11 lat
- 11.30 – 12.30: grupa 12-14 lat
Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Ratownictwa Wodnego.
Miejskie pływalnie
W wakacyjne środy także będą odbywać się zajęcia z ratownictwa, ale będą zorganizowane na miejskich pływalniach. Będą dedykowane dzieciom od 7 roku życia i młodzieży i będą organizowane w trzech opcjach godzinach. W lipcu spotykania będą odbywać się na Pływalni Stogi, zaś w sierpniu na Pływalni Osowa w godzinach:
- 16.00-16.40,
- 16.40-17.20
- 17.20-18.00.
W okresie wakacyjnym, począwszy od 22 czerwca, zmienią się godziny i terminy funkcjonowania miejskich pływalni. W okresie otwarcia poszczególnych obiektów, będzie można z nich korzystać od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 20.00, w systemie aquaparkowym. To oznacza, że wejście możliwe będzie o dowolnej godzinie na 60 minut, z opcją przedłużenia pobytu za dopłatą.
Okres letni jest najdogodniejszym momentem na realizację przerw technologicznych. To właśnie wtedy, kiedy uczniowie szkół mają wakacje, ruch jest najmniejszy a większość osób korzysta z uroków plaż i morskich kąpieli, możliwe jest wykonanie niezbędnych remontów oraz prac serwisowych. Mimo to, godziny otwarć zostały zaplanowane tak, by przynajmniej jeden obiekt był w ciągłej dostępności.
Szczegółowa oferta wakacyjnych aktywności dostępna jest na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu oraz gdańskich kąpielisk.
Hevelianum
Zapraszam na wakacje w Hevelianum, które programowo wystartują 22 czerwca. Będzie można skorzystać z atrakcji zarówno tutaj, w Brzeźnie, w Domu Zdrojowym, ale także w Śródmieściu Gdańska, na Górze Gradowej. Zapraszamy do doświadczania eksperymentowania, a przede wszystkim do świetnej zabawy. W Brzeźnie proponujemy na przykład terenówki przyrodnicze. Wspólnie z przewodnikami będzie można eksplorować piękny teren okalający Dom Zdrojowy, jego faunę i florę – mówiła Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum. – Nowość na Górze Gradowej to wystawa o kobietach w nauce. Ekspozycja „Uczone” przedstawia gdańskie badaczki współczesnych z różnych dziedzin. Chcemy w ten sposób zachęcić szczególnie młode kobiety do wybierania naukowej ścieżki. Zapraszamy także na pokazy musztry, pokazy artyleryjskie, zwiedzanie Fortu nocą czy mappingi na zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej.
Hevelianum zachęca do spędzenia wakacyjnego czasu w swoich dwóch lokalizacjach. W Domu Zdrojowym w Brzeźnie będzie można wziąć udział w spotkaniach z historią dzielnicy, a także w zwiedzaniu jej z przewodnikiem. W programie także pokazy filmowe z klimatem, poruszające tematy ekologii i ochrony środowiska, escape room „Tajemnica zaginionego rękopisu” oraz rodzinne terenówki przyrodnicze.
Wakacje będzie można spędzić także na Górze Gradowej. W programie m.in. musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk, warsztaty: dla najmłodszych „Astrobaza” oraz rodzinne „Podaj cegłę – zabawa murowana!”
Szczegółowe informacje o ofercie na stronie Hevelianum.
Wakacje z kulturą
Dla rodzin, które w całości lub częściowo będą spędzały lato w mieście jest to doskonała okazja, żeby zapoznać się z naprawdę bogatą ofertą kulturalną i zwiedzać miasto. Muzeum Gdańska zaprasza na organizowane przez siebie spacery z edukatorami i edukatorkami, poświęcone zwiedzaniu zabytków, ale także znanym gdańszczanom, politykom i uczonym – mówiła Jolanta Banach, radna klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska. – Dodatkowo, będzie można wziąć udział w grach terenowych, podczas których, wcielając się w przeróżne role można aktywnie poznawać tajemnice i historie różnych miejsc w Gdańsku. Gdański Archipelag Kultury przygotował z kolei szereg kreatywnych warsztatów pod hasłem przyroda. Zapraszamy również do odwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, a przede wszystkim na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.
Muzeum Gdańska
Muzeum Gdańska zaprasza do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Lato”. Wakacyjny urlop spędzony wśród gdańskich zabytków to gwarancja inspirujących i ciekawych przeżyć.
Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również dla mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta. Biorąc udział w spacerach, grach terenowych i zwiedzaniach będzie można poznać nie tylko lokalnych patrycjuszy, gdańskich uczonych czy polityków, ale też bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze.
Zajęcia prowadzone będą w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Wszystkie szczegóły dotyczące działalności edukacyjnej (w tym regulaminy i cenniki) dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi 10 zł. Opiekunowie grup zorganizowanych, jeden na dziesięciu podopiecznych, nie uiszczają opłaty.
Szczegóły dostępne będą na stronie Muzeum Gdańska.
Wakacje w ŁAŹNI 1 i 2
Wakacje w ŁAŹNI to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe — każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienie kreatywności z różnych stron. Podczas warsztatów zapewniona jest opieka pedagogiczna.
Zajęcia rozpoczynają się 24 czerwca, a kończą 16 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00.
Szczegóły:
- Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, ul. Jaskółcza 1
- Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie, ul. Strajku Dokerów 5
Lato w stoczni
Europejskie Centrum Solidarności organizuje warsztaty z cyklu Lato w stoczni. Zajęcia odbędą w dniach 24.06 – 12.07 zarówno dla grup zorganizowanych, czyli dzieci które spędzają wakacje na koloniach czy półkoloniach, oraz dla rodzin. Do wyboru będą dwa tematy warsztatów. Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce na stronie ECS.. Bilet dla dziecka będzie kosztował 15 zł (1 opiekun wejdzie bezpłatnie).
Warsztaty w Teatrze Miniatura
W lipcu Teatr Miniatura Organizuje warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat. (od 4 do 7 klasy). W ich trakcie uczestnicy skupią się na działaniach wokół pracy z ciałem, dobrostanem emocjonalnym i teatrem formy. Działania odbędą się w całej przestrzeni Teatru. Będą to dwa cykle 3-dniowych warsztatów dla 20 osobowej grupy każdy. Cykl I odbędzie się w dniach 10.07. – 12.07.2024, cykl II zaplanowano na 15.07.-17.07.2024. Opłata za udział w cyklu to 250 złotych.
Biblioteka na plaży
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu także w te wakacje ustawi na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Wybór lektur będzie bardzo urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży.
„Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. Można także podzielić się własną książką i udostępnić ją w „Bibliotece na plaży”.
Lista punktów zostanie udostępniona wkrótce.
Spacery z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacery po 8 dzielnicach Gdańska: Zaspie, Biskupia Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie, Wyspie Sobieszewskiej i Aniołkach. Zaplanowano także spacery herstoryczne po Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką.
Zapisy będą dostępne od końca czerwca na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.
Kino na dachu
W wakacje można się także wybrać na seans w najpiękniejszym kinie plenerowym w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.
Repertuar Kina na Szekspirowskim
Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
W dniach 11-14 lipca odbędzie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W programie: widowiska uliczne, spektakle plenerowe, lalkowe, nowego cyrku oraz happeningi. Zaprezentujemy wartościowe i różnorodne zjawiska teatru ulicznego i plenerowego w wykonaniu artystów z całej Europy. Tematem przewodnim tegorocznych widowisk jest fantazja.
Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK
Pod hasłem „Przyroda na warsztat!” Gdański Archipelag przygotował w lipcu i sierpniu szereg kreatywnych warsztatów, których tematem przewodnim będzie przyroda i natura. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję zgłębiać tajemnice lokalnego środowiska i odkrywać niezwykłe miejsca w najbliższej okolicy. „Przyroda na Warsztat!” to nie tylko sposób na twórcze spędzenie czasu, ale również okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, a także nawiązania nowych przyjaźni.
Organizatorzy wezmą przyrodę na warsztat filmowy, dźwiękowy i plastyczny w ośmiu domach kultury GAK w siedmiu dzielnicach Gdańska.
Tematy warsztatów to:
- Magiczne Kadry: kreatywne warsztaty animacji poklatkowej
- Łowcy dźwięków: inspirujące warsztaty z nagrań terenowych
- Co w trawie piszczy: kreatywne warsztaty plastyczne
Koszt całościowy warsztatów to: 50 zł/ osoba. Szczegółowe opisy i harmonogram można znaleźć na: Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK. | GAK
Gdański Szlak Wodociągowy
Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy. To dwa historyczne, podziemne zbiorniki wody: Zbiornik Wody Stara Orunia i Zbiornik Wody Stary Sobieski i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym – Zbiornik Wody Kazimierz.
- Zbiornik Orunia, Gdańsk Orunia – to dom nietoperzy, zwiedzanie odbywa się po pomostach na wodzie,
- Zbiornik Sobieski, Gdańsk Wrzeszcz – podziemny labirynt, najdłuższe echo, wystawa o toaletach przez wieki i o wodzie w Gdańsku, gra typu escape room dla dzieci, młodzieży i całych rodzin,
- Zbiornik Kazimierz, Wyspa Sobieszewska – taras widokowy, widok na Zatokę Gdańską i rezerwaty przyrody, wystawa interaktywna o działaniu wieży ciśnień, wystawa o przyrodzie Wyspy Sobieszewskiej.
Informacje o dodatkowych atrakcja oraz zakup biletów: Gdański Szlak Wodociągowy Obowiązuje także superoferta “Bilet na Szlak” – 45 zł za wszystkie 3 bilety.