Chociaż przed nami ostatnie dni zimy to miasto Gdańsk już podejmuje działania związane z przygotowaniami do sezonu letniego i wakacji. Dla tych, którzy traktują ten okres jako czas na sezonowy zarobek, mogą skorzystać z propozycji Gdańskiego Ośrodka Sportu, który startuje z rekrutacją ratowników do pracy na gdańskich kąpieliskach morskich.

Gdy mówimy o bezpieczeństwie nad wodą, niezwykle ważnym aspektem jest kadra ratownicza. Ciężar zabezpieczania odpowiednich zasobów spoczywa na Gdańskim Ośrodku Sportu. To nasza świadoma decyzja, dzięki której od ponad 30 lat na gdańskich kąpieliskach nie odnotowaliśmy przypadku utonięcia. O to, by i tegoroczny sezon należał do bezpiecznych myślimy już dziś i właśnie ogłosiliśmy nabór ratowników, którzy podejmą pracę na gdańskich plażach w wakacje – dodaje Leszek Paszkowski, dyrektor GOS.

Umowa o pracę: 5500,00 zł (cały etat)

 • Lipiec: 239,13 zł brutto/dzień
 • sierpień: 261,90 zł brutto/dzień

 Zatrudnienie znajdzie ponad 70 ratowników, którzy zabezpieczać będą dziewięć kąpielisk zlokalizowanych od Jelitkowa do Świbna.

Kąpieliska w sezonie letnim 2024

 • Jelitkowo (200 m linii brzegowej)
 • Piastowska Jelitkowo (100 m linii brzegowej)
 • Molo Brzeźno (200 m linii brzegowej)
 • Hallera Brzeźno (100 m linii brzegowej)
 • Dom Zdrojowy (100 m linii brzegowej)
 • Stogi (300 m linii brzegowej)
 • Sobieszewo (100 m linii brzegowej)
 • Orle (100 m linii brzegowej)
 • Świbno (100 m linii brzegowej)

Na co mogą liczyć ratownicy pracujący  w Gdańsku?

Wynagrodzenie to 5500 PLN brutto/miesiąc (uwzględniające 23 dni pracy w lipcu oraz 21 dni pracy w sierpniu). Możliwe będzie rozpoczęcie pracy od dnia 21 czerwca. Ponadto GOS zapewnia osobom spoza Gdańska nocleg bez wyżywienia oraz pełny komplet odzieży.

Stawki dzienne kształtują się następująco:

 • Lipiec – 239,13 PLN brutto/dzień
 • Sierpień – 261,90 PLN brutto/dzień

Dodatkowo ratownicy mogą liczyć na około 2 dni urlopu w miesiącu (w przypadku niewykorzystania wypłacany jest ekwiwalent) a za pracę w ramach nadgodzin w dni wolne stawka wynosi 100%. Obowiązuje równoważny czas pracy.

Kto może podjąć pracę na gdańskich plażach?

Oferta GOS skierowana jest do osób, które posiadają uprawnienia ratownika wodnego, ukończony kurs KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc) oraz potwierdzających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (np. patent sternika motorowodnego, żeglarza, nurka). Jeśli jednak nie masz uprawnień, skontaktuj się z nami, a podpowiemy, co należy zrobić, by zdobyć niezbędne kwalifikacje. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: kapieliska@sportgdansk.pl.

Cechy dobrego ratownika

Poszukiwane są osoby pełnoletnie, umiejące pływać, chcące podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. Wśród pożądanych cech znajduje się z pewnością opanowanie w ciężkich i stresujących sytuacjach. Osoby, które decydują się na ten zawód, powinny również wykazywać się umiejętnością pracy w zespole, dobrym kontaktem z otoczeniem oraz empatią i asertywnością. Trzeba pamiętać, że praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca, w szczególności na akwenach morskich. Stała obserwacja obszaru będącego pod nadzorem, przy zmiennych warunkach atmosferycznych nie należy do łatwych. Każdy ratownik musi być w każdej chwili gotowy do udzielenia pierwszej pomocy, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »