Biało-czerwony, zbudowany w 1975 r. w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi jacht „Mazurek” jest jedną z najbardziej zasłużonych jednostek w historii polskiego żeglarstwa. To właśnie na nim kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, żeglarka i inżynier budownictwa okrętowego, w latach 1976-78, jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską. 10 czerwca 2023 r. „Mazurek” zostanie uroczyście powitany w gdańskiej marinie przy ul. Szafarnia, gdzie od tej pory będzie miał swoje stałe miejsce cumowania.

Wybór przystani nie jest przypadkowy: w pobliżu znajduje się główna siedziba Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które jest nowym armatorem jachtu. Sobotnia uroczystość powitania „Mazurka” przypadnie niemal dokładnie w 45. rocznicę powrotu Pierwszej Damy Oceanów do Gdańska po tym, jak zakończyła swój historyczny rejs. To symboliczna data bliska jeszcze jednej, tym razem smutnej rocznicy: w nocy z 12 na 13 czerwca miną dwa lata od śmierci Pani Kapitan. Z kolei 20 maja tego roku kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została patronką zmodernizowanej mariny na Górkach Zachodnich.

Pod koniec ubiegłego roku „Mazurek”, znajdujący się w ostatnich latach w rękach prywatnych, dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego stał się własnością muzeum. To już trzeci, obok „Opty” Leonida Teligi i „Dali” Andrzeja Bohomolca, historyczny polski jacht pod opieką NMM. Niektóre z przedmiotów z „Mazurka” już wcześniej trafiły do zbiorów muzeum, jak choćby słynna biało-czerwona płetwa statecznika samosteru z wymalowanymi pierwszymi nutami polskiego hymnu, czy bandera, która powiewała na jachcie podczas okołoziemskiego rejsu. Sam „Mazurek”, dzięki swojej bardzo dobrej kondycji technicznej i ogromnemu potencjałowi nie będzie typowym eksponatem.

– W odróżnieniu od innych, pozyskanych przez nas wcześniej jednostek, jacht pozostanie w czynnej służbie na rzecz wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej. Chcemy, aby przez kolejne lata brał udział w imprezach żeglarskich oraz służył dzieciom, młodzieży i muzealnym załogantom do podnoszenia żeglarskich umiejętności. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

10 czerwca br., około godziny 13:15, „Mazurek” wpłynie do gdańskiej mariny. Za jego sterem stanie dyrektor Robert Domżał oraz kpt. Wacław Liskiewicz, konstruktor jachtu i mąż zmarłej w 2021 r. kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. W uroczystości powitania wezmą udział m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr hab. Piotr Gliński, Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Adam Korol, Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego dr Fryderyk Tomala, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, a także członkowie Rady Muzeum oraz przedstawiciele pomorskich klubów i organizacji żeglarskich.

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »