Udany wypoczynek nad morzem to przede wszystkim bezpieczeństwo. O to od wielu lat dbają ratownicy pracujących na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku. Dlaczego warto wybierać do kąpieli właśnie te miejsca, gdzie czuwają ratownicy? Niech świadczy o tym fakt, że w ciągu poprzednich 34 sezonów nie odnotowano na kąpieliskach w Gdańsku ani jednego przypadku utonięcia. Gdy decydujemy się wejść do wody poza wyznaczonymi miejscami, ryzyko utraty zdrowia lub życia zdecydowanie wzrasta. Warto o tym pamiętać, szczególnie w nadchodzące wakacje.

Ratownicy rozpoczną sezon w piątek, 21 czerwca. Na początku uruchomione zostaną kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Stogi. Od 1 lipca będzie działać już wszystkie dziewięć kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno. Przekłada się to na 1300 metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.

  • Punkty medyczne: Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Jelitkowo
  • Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego przy molo – całodobowo
  • Sprzęt ratowniczy: 6 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 5 pojazdów ATV, 13 łodzi wiosłowych, 6 kajaków, 6 desek, 10 hulajnóg

Kąpieliska Stogi oraz Sobieszewo otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi. Wyróżnienie to potwierdza funkcjonowanie kąpieliska z poszanowaniem dla środowiska naturalnego oraz spełnienie wszystkich kryteriów określonych w międzynarodowym programie Błękitna Flaga z zakresu:

  • jakości wody
  • informacji i edukacji ekologicznej
  • bezpieczeństwa
  • zarządzania środowiskowego

Dla aktywnych plażowiczów, którzy chcą po uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej. Tych będzie aż 29 Zlokalizowane będą przy każdym kąpielisku. Swoją ofertę zapewni ponadto Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Jeśli ktoś lubi zadbać o ogólną sprawność i tężyznę fizyczną, w Jelitkowie znajdzie siłownię plażową. Dla najmłodszych, którzy nad sport przedkładają jeszcze zabawę, czekają trzy atrakcyjne plażowe place zabaw. Dwa z nich można znaleźć w Brzeźnie przy wejściu nr 51. Kolejny dostępny jest w Jelitkowie, przy wejściu nr 63.

  • Infrastruktura sportowa: Gdański Stadion Letni, 21 boisk do siatkówki, 8 boisk do piłki ręcznej/nożnej, siłownia plażowa, 3 plażowe place zabaw
  • Punkty gastronomiczne na plaży: 8 lokalizacji

Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, duży nacisk w ostatnich latach został położony na rozwój infrastruktury plażowej, w tym przede wszystkim udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonują plaże w pełni dostępne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera). Kolejne dwa takie miejsca powstały na Stogach (wejście nr 26) oraz w Jelitkowie (wejście nr 63). Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp chociażby osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi.

W tym sezonie na gdańskich plażach pojawiły się nowe ławki w liczbie aż 40 sztuk. Są ulokowane bezpośrednio na plaży, tuż przy wejściach, dzięki czemu w szczególności seniorzy mogą na nich spocząć i jednocześnie podziwiać morski krajobraz. Łącznie GOS ustawił 91 ławek (plaże oraz molo w Brzeźnie). Część z nich jest również dostosowana do zaparkowania wózka inwalidzkiego.

fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »