Ruszyły zapisy do VIII edycji gry rowerowej Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska. Impreza w tym roku rozpocznie się 14 września i potrwa 13 listopada.
Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców Gdańska do pozostawienia samochodów pod domem i zmotywowanie ich do używania roweru, jako środka transportu do codziennego przemieszczania się po mieście, dojazdach do pracy lub na uczelnię poza sezonem letnim.
W tym roku dodatkowo chcemy namówić do zmiany nawyków uczniów gdańskich szkół średnich. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy rywalizację między szkołami.
Rower to nie jedyny pojazd, na którym można przystąpić do jesiennego konkursu. Kręcić i zbierać punkty mogą również miłośnicy hulajnóg, deskorolek i rolek!
Udział w zabawie może mieć charakter indywidulany, ale też można rywalizować ze sobą zespołowo, przyłączając się do gry na poziomie firmy, uczelni, szkoły, stowarzyszenia czy dzielnicy. Wystarczy pobrać na smartfon aplikację Activy (Play/App Store), która wykorzystuje dane GPS, zalogować się lub zarejestrować, dołączyć do drużyny lub rozpocząć kręcenie kilometrów indywidualnie. Tak samo jak w poprzednich edycjach, na najbardziej aktywnych rowerzystów będą czekały niespodzianki. Wprawdzie każdy wykręcony kilometr to punkt, który przybliża do jej zdobycia, jednak nie można zapominać o tym, że prawdziwą nagrodą jest nasza kondycja, zdrowie, odporność i środowisko.
Rower to nie tylko najszybszy środek transportu na dystansie do 5 km, to również oszczędności i więcej czasu dla siebie, gdyż unikamy korków i możemy zaparkować praktycznie wszędzie bez dodatkowych opłat.
Jak się zapisać?
Aby dołączyć do gry, należy pobrać bezpłatną aplikację Activy (Play/App Store), dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej, szkolnej albo dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie internetowej: grarowerowa.pl. Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć .
Punktacja
- 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km
- 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
- za każdy dojazd lub wyjazd z przypisanego użytkownikowi obszaru (miejsca pracy i nauki) z ograniczeniem do punktowania do 2 razy dziennie w 5 dowolnych dniach w tygodniu – 50 punktów
- wszystkie punkty wykręcone od 15 października do 13 listopada będą liczone podwójnie
- minimalny czas przerwy między przejazdami to 30 minut – jest to zmiana w stosunku do zeszłego roku, czas przerwy między przejazdami został wydłużony z 20 na 30 minut
- Przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska
- spośród grup: firmowej, uczelnianej, szkolnej – można wybrać tylko jedną. Można (i nawet wskazanym jest;-) należeć jednocześnie do grupy dzielnicowej
- W aplikacji użytkownicy mogą na bieżąco podejrzeć ranking przejazdów danej drużyny. Punkty przeliczane będą odpowiednio na liczbę zatrudnionych, studentów lub uczniów danej firmy, uczelni lub szkoły. W oficjalnych raportach konkursowych wyniki zostaną zaprezentowane z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Nagrody
- za wykręcenie 777 punktów – skarpetki z motywem rowerowym
- dla najbardziej aktywnych rowerzystów – bony do gdańskich restauracji
- za wykręcenie 7777 punktów – pamiątkowe bluzy z logo kampanii
- dla zwycięskich szkół średnich – serwis rowerowy
- dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom
- nagrody dla pierwszej 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
- zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy
Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie, tj. od 11 września do 22 października dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsku, będą stały namioty promujące grę. Dla każdego uczestnika, który przyjedzie na rowerze, hulajnodze lub rolkach będą czekały rozgrzewające niespodzianki J
W zeszłym roku, tylko w ciągu dwóch miesięcy trwania akcji, uczestnicy wykonali 231 655 przejazdów, co łącznie daje 1 854 834 km, dla zobrazowania to tak, jakby ponad 46 razy okrążyć Ziemię wzdłuż Równika! Wielkość zredukowanej emisji CO2 wyniosła 464 tony, to aż o 52 tony więcej niż w roku 2018. Nie ukrywamy, że przy tegorocznej kampanii również liczymy na rekordy ?
Zapraszamy do udziału w grze!