Wygrał pierwszą edycję, w kolejnej był drugi i dokładając zwycięstwo na finał Michał Bogdziewicz zapewnił sobie tryumf w klasyfikacji tegorocznego cyklu zawodów rowerowych XC Gdańsk. Swoją dominację potwierdził na nowej trasie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w pobliżu ul. Abrahama w Oliwie.

Na finałowe wyścigi w formule cross country (XC) w sobotę, 27 lipca Gdański Ośrodek Sportu wspólnie z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym przygotowali niespodziankę w postaci nowej trasy. Kilka solidnych podjazdów, szybkie zjazdy i techniczne single zapowiadały ciekawą rywalizację. Okazały się również wymagające dla zawodników i niejeden z nich na jednym z podjazdów musiał podprowadzać rower. To wszystko sprawiło jednak, że na trasie było jeszcze ciekawiej.

W najliczniejszej kategorii elite od startu mocno kręcił Michał Bogdziewicz. Tempa próbował dotrzymać mu Michał Przybytek, ale doświadczony zawodnik z Gdańska cały czas kontrolował przebieg rywalizacji i utrzymywał bezpieczną przewagę nad rywalem. Obaj jednak byli tego dnia dobrze dysponowani i regularnie odjeżdżali reszcie stawki. Po siedmiu okrążeniach i łącznym przejechanym dystansie 23,8 km jako pierwszy na metę wjechał Bogdziewicz /Apteka Gemini Gdańsk/ uzyskując czas 1:06,16. Tym samym przypieczętował wygraną również w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Drugie miejsce zajął Michał Przybytek /ASE Trek Gdynia/ z wynikiem 1:06,58. Miejsce na  podium uzupełnił Damian Ciba /TA KO Team – 1.08,24/.

Bardzo fajna trasa! Jeszcze wczoraj startowałem w Mistrzostwach Europy mastersów w Brnie, ale stwierdziłem, że dzisiaj przyjadę, bo chciałem też bronić klasyfikacji generalnej. Wróciłem w nocy, wyspałem się i wystartowałem. Trasa tutaj jest bardzo ciężka i jest praktycznie prawdziwym finałem cyklu. Ale ta zmiana była z pewnością na korzyść i dla zawodników, i dla kibiców, którym łatwiej było nas obserwować – powiedział na mecie Bogdziewicz.

Klasyfikacja generalna cyklu – kategoria elite mężczyzn:

  • Michał Bogdziewicz /Apteka Gemini Gdańsk/ – 72 pkt.
  • Krzysztof Zastawny /Diverse Extreme Team/ – 43 pkt.
  • Radosław Jokiel /Rowersi Cycling Team/ – 31 pkt.

Równie ciekawie było w kategorii elite kobiet, które ścigały się na dystansie 17 km. Zwyciężczyni dwóch poprzednich rund, Ewelina Cywińska z Rumii trafiła na rywalkę, która postanowiła sprawdzić jej formę na tej trudnej trasie. Agnieszka Patoka już od startu solidnie naciskała we wszystkich partiach trasy.

Wcześniej nie miałam przyjemności ścigać się z Eweliną. Słyszałam jej nazwisko, wiedziałam, że jest dobrą zawodniczką tu w Trójmieście więc przyjechałam tutaj sprawdzić, jak sobie dziewczyny radzą. Bardzo podobała mi się trasa i już na pierwszej pętli wyczułam, że mogę się wykazać i odbić od dziewczyn. Forma wystarczyła na to, żeby ten wyścig wygrać . Jestem dzisiaj bardzo zadowolona – powiedziała na mecie Agnieszka Patoka /ASE Trek Gdynia/, która z czasem 1:00,34 uzyskała na mecie niemal pięciominutową przewagę nad drugą Cywińską /Majbike Team – 1:05,11/. Na trzecie miejsce podium wskoczyła Agnieszka Pieper /Klub Kolarski Lew Lębork/ z wynikiem 1:06,53. Ewelina Cywińska dzięki znakomitej jeździe w pierwszych dwóch edycjach zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów.

Goniłam ile sił, ale Agnieszka jest bardzo mocną zawodniczką. Inaczej się goni, jeśli jednak widzi się rywalkę w zasięgu, a tutaj trasa jest mocno pagórkowata, ma dużo zakrętów więc nie było szans, żeby ją gdzieś zobaczyć. Uciekła bardzo szybko i ta przewaga z okrążenia na okrążenie rosła, ale zadowolona jestem tak czy inaczej z wyniku – dodała zwyciężczyni “generalki”.

Klasyfikacja generalna cyklu – kategoria elite kobiet:

  • Ewelina Cywińska /Majbike Team/ – 72 pkt.
  • Magdalena Stakuć /Rowersi Cycling Team/ – 60 pkt.
  • Elżbieta Wydrowska /Diverse Extreme Team/ – 55 pkt.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu przy współpracy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym
Sponsor: SUEZ
Patroni medialni: trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, gdansk.pl

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »