1 kwietnia w całej Polsce rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Uczestnictwo w Narodowym Spisie jest obowiązkowe, ale udział jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu.
Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski.
Spisz się sam – najprościej przez internet
Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl.
Dostępne są formularze w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Potrzebujesz pomocy w spisie?
Jeżeli chcesz dokonać spisu osobiście, ale potrzebujesz pomocy w obsłudze interaktywnej aplikacji, Gminne Biuro Spisowe w Gdańsku zapewnia potrzebne wsparcie. W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 możliwy będzie bezpłatny dostęp do stanowiska komputerowego do przeprowadzenia samospisu internetowego.
Aby skorzystać z tej pomocy, wystarczy zarezerwować wizytę pod całodobowym numerem telefonu: 58 52 44 500 lub skorzystać z elektronicznej rezerwacji wizyty dostępnej na portalu gdansk.pl w zakładce rezerwacja.
Na miejscu będą dostępni również pracownicy komunikujący się językiem migowym, aby pomóc w dokonaniu spisu osobom głuchym.
Osobom starszym lub potrzebującym wsparcia, ale mieszkającym samotnie, które nie są w stanie samodzielnie dokonać samospisu przez internet, zalecamy dokonanie spisu poprzez infolinię spisową nr 22 279 99 99.
O co pytają w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021?
Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.
Lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 r.