Gdański Ośrodek Sportu, jako administrator terenu kąpieliska w Jelitkowie, zdecydował o postawieniu ogrodzenia wokół „Beach Bar 72”, który funkcjonuje bez wymaganych zgód. Ogrodzenie, ustawione w piątek 25 lipca 2025 roku, ma na celu zakończenie działalności prowadzonej niezgodnie z przepisami. Jednocześnie zapewniamy, że płot nie ogranicza dostępu do plaży ani nie utrudnia jej codziennego użytkowania przez mieszkańców i turystów.
Umowa dzierżawy dotycząca terenu przy ul. Jantarowej, przy wejściu na plażę nr 72, została podpisana 23 maja 2024 roku. Umożliwiła firmie „Parkowa Bistro & Dance” zorganizowanie tam ogródka gastronomicznego jako przestrzeni uzupełniającej dla pobliskich lokali gastronomicznych.
– Zgodnie z warunkami umowy, na terenie mogły znajdować się wyłącznie elementy wyposażenia do wypoczynku lub spożywania posiłków – takie jak stoliki, ławki i krzesła – utrzymane w kolorystyce naturalnego drewna, bieli lub brązu – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. – Umowa nie przewidywała możliwości stawiania trwałej zabudowy, co było również zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
4 czerwca 2025 roku do Gdańskiego Ośrodka Sportu wpłynęła propozycja dzierżawcy – dotycząca montażu zadaszenia materiałowego – miała to być forma lekkiego przykrycia, np. roleta lub markiza. Nie wyrażono zgody na taką formę ingerencji w przestrzeń plaży, dopuszczając jedynie wykorzystanie parasoli. Mimo to, jeszcze przed formalnym doręczeniem odmowy, dzierżawca przystąpił do budowy zamkniętego, drewnianego obiektu gastronomicznego. Było to działanie nie tylko sprzeczne z warunkami umowy, ale również niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.
Kroki podjęte przez Gdański Ośrodek Sportu
– Gdański Ośrodek Sportu wezwał dzierżawcę do rozbiórki nielegalnie wzniesionego obiektu, wskazując termin demontażu do 4 lipca 2025 roku, zgodnie z zapisami umowy dzierżawy przewidującymi 14-dniowy termin na usunięcie nieprawidłowości – mówi Krzysztof Piekło, rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Równolegle o sprawie poinformowaliśmy Urząd Morski, który przeprowadził kontrolę oraz wszczął stosowne postępowanie.
W związku z tym, że obiekt nie został rozebrany, rozwiązano umowę dzierżawy, nałożono kary umowne oraz rozpoczęto działania zmierzające do odzyskania terenu, który był nadal użytkowany bez podstawy prawnej.
Pomimo rozwiązania umowy i formalnego wezwania do opuszczenia terenu, działalność „Beach Baru 72” była kontynuowana. Wobec tego Gdański Ośrodek Sportu złożył zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, wskazując podejrzenie użytkowania obiektu bez wymaganego pozwolenia na budowę i użytkowanie oraz bez zgody właściciela gruntu. W zawiadomieniu zażądano przeprowadzenia pilnej kontroli, podkreślając zarówno stwierdzone nieprawidłowości, jak i istniejące zagrożenia dla użytkowników plaży. Kontrola inspektora WINB odbyła się w poniedziałek, 21 lipca 2025 roku.
Wobec braku reakcji dzierżawcy na wezwania oraz dalszego nielegalnego wykorzystywania miejskiego terenu, Gdański Ośrodek Sportu, po uzyskaniu zgody Urzędu Morskiego w Gdyni, zdecydował o wyłączeniu tego obszaru z użytkowania poprzez jego ogrodzenie. Zastosowane środki mają na celu przywrócenie zgodności użytkowania terenu z obowiązującym prawem oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w przestrzeni publicznej. Ogrodzenie wokół miejsca, w którym działał „Beach Bar 72”, nie utrudnia mieszkańcom ani turystom codziennego korzystania z kąpieliska i plaży.