W sobotę, 4 marca odbędzie się uroczyste otwarcie Nowej Warszawskiej. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w południowej części Gdańska. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik rodzinny, który rozpocznie się o godz. 11.00 na parkingu przy pętli tramwajowo-autobusowej Ujeścisko.

Nowa linia tramwajowa ma długość około 2 km i połączy al. Havla z pętlą tramwajowo-autobusową Ujeścisko. Budowę linii tramwajowej, w ciągu której powstały trzy przystanki, chodniki oraz droga rowerowa obserwowali nie tylko mieszkańcy miasta, ale przede wszystkim wielbiciele pojazdów szynowych.

Jest to trwająca dwa lata, jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w południowej części Gdańska, której łączny koszt wyniósł prawie 60 mln złotych – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Dzięki tej trasie, znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic do centrum. Po dwukilometrowym odcinku Nowej Warszawskiej tramwaje pojadą prawie 70 km/h, z planowaną częstotliwością co 5 min w godzinach szczytu – dodaje prezydent.

Pierwszy, inauguracyjny przejazd nową trasą tramwajową został wylicytowany podczas tegorocznego finału WOŚP. Aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i w rezultacie została zakończoną kwotą 770 zł. Pierwszy, inauguracyjny przejazd po nowej trasie odbędzie się podczas pikniku rodzinnego, który zaplanowano w godz. 11.00 – 13.00.

Parada tramwajów i moc atrakcji

W trakcie otwarcia Nowej Warszawskiej przewidziano liczne atrakcje, w tym piknik rodzinny, paradę tramwajów, wspólną przejażdżkę nową trasą rowerową, serwis rowerowy oraz konkursy z nagrodami.

Piknik z paradą tramwajów i inauguracyjnym przejazdem nową trasą rozpocznie się o godz. 11.00. W paradzie udział wezmą cztery tematyczne tramwaje – kulturalny, jubileuszowy, ekologiczny i sportowy. Około godz. 11.45 zaplanowano również edukacyjny przejazd nową trasą rowerową. Dla wszystkich chętnych, miłośników i amatorów sportów rowerowych zapewnione zostanie stoisko z serwisem rowerowym, w którym można zrobić przegląd przed nadchodzącą wiosną. Na najmłodszych czekać będą również kolorowanki, konkursy oraz znane i lubiane maskotki – pantera GOSia, gdański Neptun, czy Treflik gdańskiej drużyny siatkarskiej Trefl.

Tramwaje na nowej trasie

Tego dnia, na trasie Ujeścisko – Chełm Witosa zaplanowano specjalne, bezpłatne przejazdy. Tramwaje będą kursować od godz. 13.00 – 18.00 z 10-minutową częstotliwością. Pierwsze składy tramwajowe pojadą nową trasą od niedzieli, 5 marca od wczesnych godzin porannych. W związku z otwarciem Nowej Warszawskiej następują zmiany w kursowaniu linii tramwajowych.

Zmiany tramwajowe:

  • Wydłużenie trasy linii 3 z Chełmu Witosa do pętli Łostowice Świętokrzyska.
  • Skierowanie tramwajów linii 2 do Lawendowego Wzgórza zamiast do Łostowic Świętokrzyskiej; dotyczy to również linii 4, która jest wariantem trasy linii 2 (przez Dworzec PKS zamiast przez Dworzec Główny).
  • Wznowienie funkcjonowania linii 11 (tylko w dni powszednie) na trasie: Lawendowe Wzgórze-Nowa Warszawska-Chełm-Dworzec Główny-Strzyża PKM.
  • Tramwaje linii 12 będą kończyć swój bieg na pętli Ujeścisko zamiast na Lawendowym Wzgórzu.

Zmienią się rozkłady jazdy wszystkich linii tramwajowych, co wynika z synchronizacji całej sieci. Nowe i zmienione trasy będą na bieżąco uzupełniane na stronie www.ztm.gda.pl.

Historia budowy nowej trasy

Umowa na budowę trasy tramwajowej Nowa Warszawska została podpisana w lutym 2021 roku, a prace drogowe rozpoczęły się na początku marca 2021 r. Wykonawcą prac było konsorcjum firm MTM Firma Budowlano-Drogowa MTM SA – Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o.– Partner. Koszt inwestycji to niecałe 60 mln złotych.

Budowa Nowej Warszawskiej jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 – 2020. Inwestycja została oddana przed terminem.

Zakres inwestycji obejmował również przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię.  Na trasie zamontowano ponad 110 słupów trakcyjnych. Na skrzyżowaniu Nowej Warszawskiej, Łódzkiej  z al. Havla utworzono nowy przystanek tramwajowy. Samo skrzyżowanie zyskało nietypowe rozwiązanie – zdecydowano się na budowę trzech torów. Dzięki temu pojazdy nie będą stały w tramwajowym korku.  W ramach zadania  przebudowano przystanek tramwajowy „Przemyska”, z którego będą korzystać także autobusy.

Nowa Warszawska w liczbach

By powstała Nowa Warszawska ułożono 8400 metrów bieżących szyn, a trakcja ma długość 4250 metrów bieżących. Droga rowerowa przy nowej trasie ma długość 1350 metrów. Po uruchomieniu nowej trasy tramwajowej długość wszystkich tras w Gdańsku wyniesie 65 km.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »