We wtorek, 29 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie plaży dostępnej dla wszystkich. To pierwsza w pełni dostępna plaża zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera).

Gdański Ośrodek Sportu wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, turystów oraz podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, postanowił zorganizować miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom tych, którzy na co dzień  funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będzie przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi.

Gdańsk jest miastem dla każdego! To dla nas nie tylko pusty slogan. To hasło to konkretne działania: Po pierwsze karta mieszkańca z pakietem dostępności. To również audyty prowadzone w różnych instytucjach kultury, które mają sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po drugie komunikacja publiczna – sto procent autobusów i tramwajów to pojazdy niskopodłogowe. Po trzecie, Poradnik Projektowania Uniwersalnego, czyli takie projektowanie miasta, które uwzględnia różne potrzeby. Model na rzecz Równego Traktowania to nie tylko zbiór rekomendacji, które od 3 lat leżą na półce, ale to też konkretne działania.  – mówiła, podczas otwarcia plaży Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziś otwieramy plażę dostępną dla wszystkich. Zapraszamy do testowania. Tak jak zachęciliśmy do testowania fragmentu nawierzchni na ul. Długi Targ. My nie mamy 100% pewności, że to miejsce będzie w pełni spełniało potrzeby wszystkich, którzy mają szczególne wymagania. Więc otwieramy, testujemy i zachęcamy do dzielenia się opiniami – podkreślała prezydent Gdańska.

Projekt zainicjowany  przez Gdański Ośrodek Sportu ma na celu nie tylko stworzenie przyjaznej przestrzeni plażowej, ale także pełni funkcje edukacyjne. Na tablicy z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a umieszczone zostały napisy w języku polskim, które mamy nadzieję, staną się doskonałą okazją do rozmów z dziećmi na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Informacje, w jaki sposób komunikować się z osobami z niepełnosprawnością znajdują się na stronie gdańskich Kąpielisk Morskich.

Zastosowane rozwiązania oparte zostały na „Poradniku projektowania uniwersalnego – szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku”, które wpisują się  w gdański Model na rzecz Równego Traktowania. Ich zakres został również skonsultowany z Fundacją Machina Zmian. Jest to projekt pilotażowy – jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i wskazówki, by z roku na rok plaża stawała się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla wszystkich – zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor GOS – administratora Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Dostępność stała się nie problemem, a potrzebą którą widzimy dzisiaj w znacznie szerszym rozmiarze niż tylko adresowaną do osób z niepełnosprawnością. Bo każdy z nas ma w różnych momentach swojego życia rozmaite potrzeby. I w związku z tym, to co organizujemy w przestrzeni musi dawać nam wszystkim satysfakcję z tego, że ta przestrzeń nam służy – podkreślała Ewa Kamińska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.

Udogodnienia Plaży dostępnej dla wszystkich:

  • kładka plażowa o szerokości 1,8 m i poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie po kładce, z oznakowaniem
  • ławki z oparciem i podłokietnikami, dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością,
  • przebieralnia plażowa o szerokości wjazdu 90 cm, z uchwytami i siedziskiem,
  • informacja o udogodnieniach zapisana alfabetem Braille’a,
  • tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter,
  • kod QR na tablicy z regulaminem dla osób słabowidzących,
  • amfibia – specjalistyczny wózek do kąpieli,
  • informacja SMS dla osób głuchych,
  • sanitariaty plażowe,
  • sygnał dźwiękowy na bojach kąpieliskowych,
  • informacja zapisana alfabetem Braille’a na koszach do segregacji,
  • informacja na stronie internetowej kapieliskagdansk.pl

Gdański Ośrodek Sportu od wielu lat realizuje projekt Przyjazna Plaża. Jako pierwsi w Polsce, już w 2010 roku zakupiliśmy wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu skorzystać z kąpieli w morzu. Dziś bezpłatnie z amfibii można skorzystać na Plaży przyjaznej dla wszystkich (wejście nr 50) oraz na kąpielisku Gdańsk Stogi (wejście nr 26). Co roku rozkładamy również kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę. W pasie nadmorskim powstają całoroczne toalety dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »