W Marinie Gdańsk troszczymy się nie tylko o naszych gości, ale również o środowisko. Tworzywa sztuczne, rozkładające się wiele lat, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu. Plastikowe torby, puszki, szklane butelki, styropian, niedopałki papierosów to tylko niektóre z zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na naszą przyrodę. Dlatego, dzięki współpracy z Scopus Sp. Z o.o. miejska przystań przy ul. Szafarnia zyskała kolejne urządzenie, służące poprawie czystości Motławy – morski kosz PortBin firmy SpillTech as.

Jest to innowacyjne urządzenie zbierające śmieci unoszące się na powierzchni wody. Charakteryzuje się prostotą w działaniu oraz obsłudze. Pod koszem zamontowana jest śruba, którą napędza silnik elektryczny o mocy 600 KW, a cały układ powoduje zasysanie nieczystości. Kompletna konstrukcja waży 80 kg, lecz część, w której znajdują się śmieci może być swobodnie obsługiwana przez jedną osobę. Po zainstalowaniu wystarczy podłączyć urządzenie do prądu, a kosz o pojemności 30 litrów jest opróżniany przez obsługę Mariny kilka razy dziennie, usuwane śmieci odpowiednio segregowane. Raz w miesiącu urządzenie będzie wyciągane z wody w celu przeprowadzenia inspekcji technicznej oraz wyczyszczeniu. Charakteryzuje się dużą trwałością. Wykonany z wysokiej jakości polietylenu, jest odporny na trudne warunki środowiskowe, które zmieniają się podczas trwania sezonu żeglarskiego, czyli temperatura, fale, wiatr czy obecność wody morskiej.

Zastosowanie kosza PortBin umożliwia jak najszybsze usunięcie pływających śmieci, zanim opadną na dno, gdzie będą ulegały rozkładowi (m.in. mikroplastik). Jest przyjazny dla ekosystemu, posiada 20 mm otwory, dzięki temu nie gromadzą się w nim żywe organizmy morskie. Analiza zebranych odpadów pozwoli dostarczyć użytecznych informacji na temat tego, co trafia do zbiorników wodnych i może przyczynić się do kreowania właściwych zachowań oraz mieć edukacyjny wpływ na uświadamianie potrzeby ochrony środowiska.

Kosz został zainstalowany w miejscu, w którym kumulują się większe ilości śmieci, dzięki czemu można maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Całe przedsięwzięcie ma na celu rozwiązywanie problemów związanych z zanieczyszczeniem w Motławie, rzece, która jest wizytówką Miasta Gdańsk. Gorąco zachęcamy wszystkich o wspólne dbanie o nasze najbliższe środowisko.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »