Za ratownikami pracującymi na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku pracowite lato i statystyki obejmujące liczne interwencje, zarówno w wodzie, jak i na plażach. Najważniejsze jednak jest to, że wskutek ich działań, po raz kolejny na strzeżonych przez nich kąpieliskach nie doszło do żadnego przypadku utonięcia.
Podczas całego sezonu letniego na gdańskich Kąpieliskach Morskich zatrudnionych blisko 150 ratowników wodnych. W ciągu całego tego okresu podjęli łącznie 143 interwencje – 57 w wodzie i 86 na plaży.
Niechlubną i najbardziej zatrważającą częścią statystyk jest ta związana z interwencjami w wodzie, z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu lub nietrzeźwych. Takich przypadków odnotowano aż 30 (na 57 wszystkich).
Blisko 200 osób skorzystało z pomocy w punktach medycznych. Do najczęstszych dolegliwości plażowiczów należały różnego rodzaju urazy, udary słoneczne, poparzenia, zasłabnięcia oraz użądlenia przez owady. Dodatkowo w trakcie sezonu letniego, ratownicy podjęli 114 zakończonych sukcesem interwencji związanych z poszukiwaniami zagubionych dzieci. Podobnie, jak w latach poprzednich, rodzice mogli u ratowników otrzymać bezpłatne opaski na rękę dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem” i chętnie z nich korzystali. Dzięki temu z roku na rok odnotowuje się coraz mniejszą ilość zagubionych dzieci.
Sezon 2020 w liczbach:
- 146 ratowników wodnych
- 57 interwencji w wodzie w tym 30 interwencji wobec osób pod wpływem alkoholu lub nietrzeźwych
- 86 interwencji na plaży
- 114 odnalezionych dzieci
- 188 osób zaopatrzonych w punkcie medycznym
- 221 akcji pozorowanych w ramach ćwiczeń, w tym ćwiczenia w trudnych warunkach
- 40 osób niepełnosprawnych ruchowo skorzystało z pływających wózków – amfibii
- Kąpieliska były czynne łącznie przez:
– Molo Brzeźno – 736 godzin
– Stogi, Jelitkowo, Dom Zdrojowy, Orle, Sobieszewo – 536 godzin
– Świbno – 496 godzin
– Klipper – 456 godzin - zakaz kąpieli (wysoka fala, silne prądy wsteczne, zanieczyszczenia) – średnio 420 godzin
- najwyższa temperatura wody: 24 stopnie C
- najwyższa temperatura powietrza: 34 stopnie C
- najwyższy stan morza: 5 w skali Douglasa (Molo Brzeźno, Wyspa Sobieszewska)
Na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki – amfibie. Umożliwiały one łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom niepełnosprawnym. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przeszkoleni ratownicy. Pomogli oni zażyć kąpieli ponad 40 osobom. W jednym przypadku amfibię holował pies ratowniczy, aby zapewnić bezpieczeństwo kapiącej się osobie.
Wzorem lat ubiegłych, Gdański Ośrodek Sportu zorganizował cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia „Letniej Szkoły Ratownictwa”. Grupa ponad stu młodych osób przez całe wakacje asystowała ratownikom i podpatrywała ich w codziennej pracy. Ponadto na kąpieliskach staż odbyło 13 ratowników społecznych.
W tym roku po raz pierwszy nad morzem odbyły się również zajęcia „Aktywuj się w ratownictwie”, które cieszyły się ogromną popularnością. Dotychczas zajęcia te odbywały się wyłącznie na pływalniach zarządzanych przez GOS. Po raz pierwszy postanowiono dać szansę młodzieży i dorosłym, aby poczuli się jak prawdziwi ratownicy Kąpieliskach Morskich w Gdańsku.