Chcesz posmakować tradycyjnego żeglarstwa? Masz się za morskiego wilka lub chcesz nim zostać? Zapraszamy!
Zapraszamy gdańszczanki, gdańszczan oraz turystów goszczących w naszym mieście na kilkugodzinny rejs pod żaglami gdańskiej jednostki flagowej STS „Generał Zaruski”, jedynego takiego jachtu w Polsce i jednego z nielicznych w Europie.
Będzie to okazja do poznania historii tej unikatowej jednostki, jej patrona oraz idei kształcenia morskiego Polaków, a także dzieła odbudowy tego zasłużonego jachtu przez Miasto Gdańsk. To także okazja do poznania uroków żeglarstwa i spróbowania swoich sił podczas zajęć pokładowych jak obsługa żagli, odbijaczy, cum. Najbardziej zainteresowani będą mogli przyjrzeć się podstawom nawigacji i stanąć za sterem tej historycznej jednostki.
W rejsie mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz dzieci w wieku co najmniej 10 lat (zalecane 15 lat), pod opieką rodziców lub opiekunów. Statek wypływa zazwyczaj ok. godz. 9:00 z miejsca swego cumowania na Motławie. Wracamy w to samo miejsce ok. godz. 15:00. W rejs należy ze sobą zabrać własny posiłek, ulubione przekąski oraz napoje, a także odpowiedni strój (coś ciepłego z długim rękawem i nogawkami, czapkę, okulary przeciwsłoneczne oraz kurtkę nieprzemakalną; do tego miękkie obuwie sportowe).
Podczas rejsu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz bycia pod jego wpływem. Dotyczy to także innych środków odurzających.
Miejsce cumowania obrazuje poniższa mapka. Żaglowiec cumuje przez siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance, a dokładnie przed dziobem legendarnego statku-muzeum SS “Sołdek”.
- Minimalny wiek uczestników – 10 lat (TYLKO pod opieką rodziców/opiekunów); samodzielny udział w rejsie możliwy dla osób od 15 r.ż.
- W rejsie jednodniowym może wziąć udział 30 osób (nie licząc załogi oficerskiej)
- Uczestnicy rejsu, mając status załogi, są ubezpieczeni w zakresie NNW i mienia osobistego
- Przygotowanie do rejsu nie jest skomplikowane – zachęcamy do lektury artykułu Jak się przygotować oraz Podręcznik załoganta