Miłośnicy sportów ekstremalnych, w tym wyczynowej jazdy na deskorolkach i rolkach, właśnie zyskali nową przestrzeń do treningów. Skatepark przy ul. Morenowe Wzgórze w Gdańsku po oficjalnym otwarciu tętni życiem i jest ostatnim elementem dopełniającym Multipark Morena, który powstawał w kilku etapach w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Jak zaznacza wykonawca, to ciekawy projekt w skali całego miasta.

Jest to miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Mały, ale zwarty obiekt posiada wiele ciekawych elementów, położony jest w bardzo ładnej, zielonej okolicy – mówi Katarzyna Kołtonowska z firmy Deskshop.

Mimo gotowej infrastruktury, na oświetlenie skateparku jeszcze chwilę trzeba poczekać. Brakuje przyłącza, które ma postawić Energa.

Mamy nadzieję, że ta inwestycja będzie początkiem wysypu kolejnych skateparków, co skutecznie oderwie młodych ludzi od “smartfonozy” – zaznaczają wnioskodawcy projektu, którzy walczyli o powstanie Multiparku Morena i skateparku.

Multipark Morena powstał dla mieszkańców, i dzięki mieszkańcom

To ostatni element dużego projektu wymyślonego przez mieszkańców dzielnicy Piecki – Migowo, Jarosława Koteluka i Piotra Krzemińskiego, a który nazwali Multiparkiem Morena. Jego budowa, która odbywała się etapami, sfinansowana została ze środków Budżetu Obywatelskiego. Powstał on na zielonym, zadrzewionym terenie pomiędzy ulicami Królewskie Wzgórze i Morenowe Wzgórze, niedaleko al. Pawła Adamowicza. Wokół znajduje się zabudowa mieszkaniowa.

W sąsiedztwie skateparku działa już miasteczko ruchu drogowego, w którym najmłodsi, jak i ci starsi, mogą poćwiczyć na rowerach zachowania do jakich dochodzi na prawdziwej ulicy, a także urządzenia do treningów Street Workoutu. Dużą popularnością cieszy się też znajdujący się tutaj pumptrack, którego budowę zakończono wiosną 2022 r.

Żelbetowy skatepark

Najmłodszy obiekt Multiparku ma formę żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami żelbetowymi przystosowanymi do jazdy po nich na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx, wraz z poręczami i murkami. Teren, na którym zaprojektowano skatepark, ma kształt zbliżony do trójkąta i znajduje się w południowej części działki, na którym powstał wspomniany Multipark. Od północy graniczy ze Street Workout’em, od wschodu i zachodu ze ścieżkami pieszymi, a za nimi – z torem rowerowym „Pumptrack” i z placem manewrowym do nauki jazdy na rowerze.

Jakie urządzenia pojawiły się w tym skateparku?

Jest tam m.in. podjazd o wysokości 1 metra, który służy do napędzania oraz wykonywania ewolucji na krawędzi. Znajduje się tu także Piramidka39 będąca z perspektywy użytkownika sekwencją podjazdu pod górę i następnie zjazdu w dół, na której zaprojektowano dodatkowo skośny Grindbox oraz Poręcz – służące do wykonywania trików. Jest też podwyższenie o wysokości 50 cm z podjazdami oraz centralnym Grindbox’em w kształcie trapezu, na którym można grind’ować najeżdżając z czterech różnych kierunków. Zbudowano również dwa podjazdy z płaską półką pomiędzy, służącą m.in. do przeskakiwania tzw. „gap’u”. Zamontowano też przeszkodę “Pooljam”, czyli imitację spotykanego w krajobrazie miejskim wygiętego przez np. samochód słupka uniemożliwiającego parkowanie.

Administratorem skateparku został Gdański Ośrodek Sportu.

fot. Multipark Morena

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »