Organizacja aktywności sportowej dla gdańszczanek i gdańszczan w 2023 roku będzie dla Gdańskiego Ośrodka Sportu dużym wyzwaniem. Biorąc pod uwagę uwarunkowania budżetowe, a także stale monitorowane przez GOS potrzeby gdańszczan, kalendarz imprez na najbliższe miesiące ulegnie zmianie. Z terminarza zniknie, przynajmniej w 2023 roku, jedno duże wydarzenie, czyli Gdańsk Maraton. W porównaniu do ostatnich lat nie zabraknie jednak nowości, w tym przede wszystkim dla biegaczy.

Pierwszą nowością będzie podział sezonu biegowego GOS na dwa semestry: wiosenny i jesienny. Kontynuując akademicką analogię, będziemy mieli tu zarówno ćwiczenia i wykłady – treningi biegowe z Radosławem Dudyczem, jak i egzaminy – imprezy biegowe, sprawdzające postępy biorących w zajęciach biegaczy. Cała inicjatywa będzie funkcjonować pod nazwą Gdańsk Biega z Mistrzem.

Z pewnością ogromną gratką dla wszystkich biegaczy będą atesty PZLA dla istniejących już, popularnych ścieżek biegowych, chętnie wybieranych przez gdańszczan na treningi. Polski Związek Lekkiej Atletyki zmierzy dokładnie i postawi swój znak jakości trasom wokół zbiorników retencyjnych na Jasieniu (długość ok. 1300 m), Świętokrzyskiej (ok. 3 km) i Kiełpinku (ok. 1100 m). W miejscach tych staną ponadto znaczniki odliczające podstawowe dystanse, pomagające w treningu. W proponowanych miejscach przeprowadzane będą wspomniane zajęcia biegowe z Radosławem Dudyczem. Jednocześnie zakładamy, że taka lokalizacja zajęć wpłynie na dodatkową aktywizację dzielnic, na których znajdują się wymienione trasy oraz dzielnic z nimi sąsiadujących – zachęca Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Pierwszy semestr biegowy rozpocznie się pod koniec marca i potrwa 8 tygodni. Obejmie osiem treningów biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 1 kwietnia), a także starty kontrolne podczas zawodów #RUNGDN: Strzyża (z Budżetu Obywatelskiego, 15 kwietnia) i #RUNGDN Trójmiejski Park Krajobrazowy w Oliwie (27 maja).

Drugi semestr biegowy zaplanowany został po okresie wakacyjnym i potrwa od 1 września do 28 października. Podobnie jak ten wiosenny, będzie zawierał osiem zajęć biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 2 września), start w 61. Biegu Westerplatte (niedziela, 17 września) oraz zawody #RUNGDN Park Oruński (7 października) i #RUNGDN Hevelianum (28 października).

#RUNGDN Hevelianum

Wiele wskazuje również na to, że jesienią wskrzeszona zostanie jedna z wielkich i lubianych imprez biegowych ostatnich lat – Gdańsk Biega! Wydarzenie w formule run for fun dla całych rodzin pojawi się w odświeżonej osłonie. Z pewnością warto trenować i czekać na jesień 2023 roku!

Poza „semestrami biegowymi” odbędzie się także #RUNGDN Wyspa Sobieszewska (25 lutego). W zależności od edycji, podczas cyklu #RUNGDN uczestnicy będą mogli wybierać dystans do pokonania: 5 lub 10 kilometrów, poszczególne imprezy wzbogacone będą także o zawody Nordic Walking oraz biegi dla dzieci.

Katalog nowości uzupełnią zawody typu OCR. Trwają intensywne prace nad projektem tej nowej imprezy w portfolio GOS. Po przerwie spowodowanej pandemią, powróci również Cross Duathlon, tym razem w dogodniejszym, wiosennym terminie (29 kwietnia).

Cross Duathlon Gdańsk w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Sympatycy triathlonu początek sezonu rozpoczną dwoma atrakcyjnymi imprezami. Zaczną od kolejnej, nowej propozycji w kalendarzu GOS, jaką będzie Aquathlon Gdańsk (3 czerwca). Zawody będą idealnym przetarciem przed zaplanowanym dwa tygodnie później wielkim triathlonowym wydarzeniem, jakim jest Challenge Gdańsk (17-18 czerwca), organizowanym z międzynarodową marką Challenge.

Challenge Gdańsk

Formę rowerową będzie można szlifować i sprawdzić podczas powracających, niezwykle popularnych rowerowych imprez XC Gdańsk (1 lipca i 12 sierpnia).

XC Gdańsk

Letnią ofertę z pewnością wzbogaci tradycyjny już cykl wakacyjnych turniejów siatkówki plażowej (9 i 23 lipca oraz 6 i 20 sierpnia), których areną będą boiska zlokalizowane tuż przy molo w Brzeźnie.

W 2023 roku do większej ilości odbiorców powinny dotrzeć także najbardziej popularne zajęcia z cyklu Aktywuj się w Gdańsku: joga, zumba oraz gimnastyka dla seniorów. Teraz będą one dostępne zarówno w wersji online, jak i na żywo, w dwóch różnych lokalizacjach, żeby łatwiej było na nie dotrzeć z każdej dzielnicy Gdańska.

Organizacja wspomnianych imprez to łączny koszt zbliżony do organizacji największej w ostatnich latach imprezy Gdańskiego Ośrodka Sportu – Gdańsk Maratonu. W tym trudnym okresie związanym z koniecznością wprowadzania oszczędności budżetowych, wysoką inflacją oraz rosnącymi cenami energii, środki, jakimi będziemy dysponować po wdrażanym na bieżący rok wariancie oszczędnościowym niestety nie pozwolą na zorganizowanie wydarzenia, na które z pewnością czeka wiele osób. Jednocześnie deklarujmy, że dołożymy wszelkich starań, żeby cieszący się ogromną popularnością maraton wrócił do kalendarza startowego najszybciej, jak to tylko będzie możliwe – dodaje Leszek Paszkowski.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »