W dniu 27.11.2024 odbyły się warsztaty w ramach projektu „Circular Ocean-Bound Plastic (COP)” w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk, mające na celu zaprezentowanie Interesariuszom postępów projektu, oraz omówienie kluczowych działań związanych z ograniczaniem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi Morza Bałtyckiego.
W warsztatach uczestniczyli reprezentanci instytucji takich jak: Gdański Ośrodek Sportu, Port Czystej Energii, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, Biznes dla Klimatu, Gdańska Fundacja Wody, Veolia, Uniwersytet Gdański, Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Wody Sp. z o.o.
Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej samego projektu COP, w której przedstawiono cele, założenia oraz planowane rezultaty działań w zakresie ograniczenia odpadów trafiających do mórz i oceanów.
W części poświęconej wynikom monitoringu zebranych odpadów omówiono analizę danych związanych z zebranymi odpadami, w tym identyfikację głównych źródeł oraz wnioski płynące z analizy raportów zbierania śmieci z Motławy w trakcie akcji „Ekokajak” oraz metodą „Seabin” (śmietników wodnych). Prezentacje wskazały lokalne zjawiska wpływające na gromadzenie się plastiku w okolicach wybranych punktów oraz na znaczenie danych w kontekście planowania skutecznych działań prewencyjnych.
Kolejnym zagadnieniem omówionym w trakcie warsztatów była prezentacja dotycząca metod oczyszczania i identyfikacji Ocean-Bound Plastic (tworzywa sztuczne, wobec których istnieje ryzyko, że trafią do wód lub trafiły), w tym wykorzystania innowacyjnych technologii w procesie oczyszczania zebranych odpadów. Zostały również zaprezentowane metody recyklingu chemicznego, które mają na celu odzyskiwanie surowców z OBP i ich ponowne wykorzystanie w produkcji.
W drugiej części warsztatów uczestnicy mieli okazję brać udział w dyskusjach na temat identyfikacji źródeł odpadów i ich wpływu na środowisko morskie. Dzięki analizie przestrzennej wyników, uczestnicy zostali zachęceni do wspólnego opracowywania działań naprawczych oraz określania priorytetów w zakresie działań zaradczych.
Warsztaty stanowiły cenną okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy między partnerami projektu i Interesariuszami, a także do wypracowania konkretnych działań na rzecz minimalizacji odpadów w południowym Bałtyku. Wnioski z warsztatów posłużą jako fundament do dalszych działań w ramach realizacji celów projektu COP.