Już w najbliższą sobotę 12 stycznia, z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), w Parku Handlowym Matarnia odbędzie się wiosłowanie na ergometrze. Gdańsk jako jedno z 7. polskich miast, będzie próbował pobić rekord Polski w wiosłowaniu. Pomożecie?

To już dziesiąty raz, gdy w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w naszym mieście organizowane jest wiosłowanie na rekord. W tym roku, wydarzenie odbędzie w przeddzień finału WOŚP, ponieważ finał przypada 13 stycznia (niedziela niehandlowa). W ten dzień galerie handlowe są zamknięte, stąd organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu zawodów z jednodniowym wyprzedzeniem. Warto wziąć udział w tej sportowej akcji, bo inicjatywa jest szczytna, a odrobina wysiłku fizycznego, jak najbardziej wskazana.

– Zadanie polega na przepłynięciu na ergometrze wioślarskim dystansu 500 metrów w jak najkrótszym czasie – mówi Magdalena Łopatko, trenerka wioślarstwa w Szkole Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku. – Tym razem zawody o których mowa, odbędą się w siedmiu polskich miastach. Do rywalizacji, oprócz Gdańska, staną: Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Lublin,Warszawa, po raz pierwszy dołączy do nas także Szczecin.

W zeszłorocznym biciu rekordu Gdańsk zajął trzecie miejsce. Taki wynik udało się uzyskać dzięki 287 osobom, które przepłynęły 143 kilometry. Walka między miastami była bardzo wyrównana. Pierwszy był Toruń z wynikiem 153 km uzyskanym dzięki 306 zawodnikom. Druga była Bydgoszcz. Tam na ergowiosłach usiadło 290 osób, przepłynięto 145 km. Jak widać różnice są nieznaczne, jest więc olbrzymia szansa, by w tym roku udało się Gdańskowi wygrać tę rywalizację.

Każdy kto ma ochotę w sportowy sposób wesprzeć WOŚP, powinien pojawić się w najbliższą sobotę w pawilonie w okolicy sklepów obuwniczych Deichmann i CCC. W godzinach od 9.00 do 19.00 czekać tam będą wolontariusze i trenerzy, którzy zadbają o bezpieczeństwo uczestników.

– Żeby wziąć udział w wydarzeniu, nie potrzeba ani specjalnego przygotowania, ani specjalnego stroju – dodaje Magdalena Łopato. – Można przyjść z przysłowiowego marszu, zdjąć kurtkę, odłożyć torebkę, nieco się rozgrzać na przygotowanych w tym celu ergowiosłach i tyle. To wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Przepłynięcie 500 metrów zajmie nie więcej niż dwie, dwie i pół minuty.

Gdańsk. Hala Widowiskowo Sportowa AWFiS. Gdańskie Ergowiosla 2011. Wyścig gwiazd. Nz Adam Korol 26.11.2011 fot. Mateusz Ochocki / KFP

W pawilonie znajdzie się specjalny telebim. Dzięki niemu uczestnicy bicia rekordu będą mieli stały dostęp do informacji, jak radzą sobie inne miasta. Prócz satysfakcji, uczestnicy wydarzenia otrzymają certyfikaty. Punktem kulminacyjnym każdego roku jest sztafeta gwiazd. Kto spotkamy w tym roku?

– Chcielibyśmy, żeby pozostało to niespodzianką, ale mogę zdradzić, że w wydarzeniu wezmą udział m.in. Adam Korol, wioślarz i czterokrotny mistrz świata oraz Piotr Cieśla, piłkarz ręczny i brązowy medalista olimpijski – dodaje Magdalena Łopato. – Gorąco zachęcam, by odwiedzić nas tego wyjątkowego dnia.

W 2018 roku, we wszystkich sześciu miastach które stanęły w wioślarskiej rywalizacji, udało się przepłynąć dystans 740 kilometrów. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Współorganizatorem wydarzenia jest Uczniowski Klub Sportowy nr 6 działający przy Szkole Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku.

Pieniądze zebrane podczas próby bicia rekordu WOŚP przeznaczy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Natalia Gawlik
www.gdansk.pl

‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »