Gdańskie otwarcie sezonu żeglarskiego to zwyczaj kultywowany już od 16 lat. Żeglarze na zaproszenie Miasta Gdańska i Gdańskiego Ośrodka Sportu każdego roku uczestniczą w widowiskowej paradzie, której towarzyszy uroczysta oprawa części oficjalnej. Płynące w szyku paradnym jednostki chętnie podziwiają widzowie zgromadzeni nad Motławą.

W sobotę 11 maja 2019 r. po raz szesnasty żeglarze, wodniacy i motorowodniacy zainaugurowali w Gdańsku kolejny sezon. W programie wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców Gdańska i turystów. To przede wszystkim dla nich organizatorzy każdego roku szykują widowiskową paradę wszystkich jednostek uczestniczących w  imprezie. Sympatycy żeglarstwa mieli również okazję zwiedzić pokłady kilku gdańskich oldtimerów – wiekowych, tradycyjnych żaglowców i jachtów,  z flagową jednostką Miasta Gdańska, STS Generałem Zaruskim na czele. Po paradzie odbyły się oficjalne uroczystości związane z inauguracją sezonu.

Gdańsk jest piękny, ale Gdańsk od wody jest najpiękniejszy. Dlatego zachęcam wszystkich Państwa do tego, by skorzystać z okazji i przepłynąć się po naszym mieście, zobaczyć je od strony wody. Naprawdę warto!

– zachęcał gdańszczan i turystów zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Borawski.

Gdański sezon żeglarski 2019 roku uważam za otwarty

– dodał Borawski po odebraniu meldunku od przedstawiciela środowiska żeglarskiego.

Oprócz tego zebranym na nabrzeżu wzdłuż Motławy zaprezentowali się ratownicy  z gdańskich kąpielisk, którzy przygotowali dynamiczne pokazy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu pływającego. Największe wrażenie robiły pozorowane akcje z wykorzystaniem niezwykle szybkich skuterów wodnych oraz te, w których brał udział pies ratownik, dzielny brązowy labrador Balu. Po pokazach ratownicy oferowali chętnym przejażdżki łodziami motorowymi, z czego największą frajdę miały z pewnością dzieci.

Niemałe emocje wzbudził dynamiczny pokaz flyboard. Szalone ewolucje w powietrzu wykonywali jedni z najlepszych zawodników tej dyscypliny. Okazja do obserwowania tej nietypowej dyscypliny powtórzy się w 29 i 30 czerwca, podczas wydarzenia Water Show Gdańsk, które odbędzie się również na Motławie, tuż przy Żurawiu.

Flyboard to urządzenia hydroodrzutowe, wykorzystujące odrzut wody z silnika skutera wodnego do wznoszenia się, nawet do 20 metrów nad wodę. Zaplanowaliśmy na dziś dwa przeloty w wykonaniu profesjonalistów, w tym pokaz w stylu wolnym oraz flip challenge, czyli wykonywanie różnego rodzaju salt i ewolucji w ciągu jednej minuty, które podlegają punktacji

– wyjaśnił Kajetan Sikorski, organizator pokazu.

Wśród pozostałych żeglarskich akcentów znalazł się koncert szantowy w wykonaniu zespołu Żeglarze portowi oraz występ chóru Zawisza Czarny, który wykonał swój repertuar na pokładzie żaglowca Baltic Beauty zacumowanego przy Targu Rybnym.

Organizatorzy: Gdański Ośrodek Sportu, POLsail
Partnerzy: Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Promyk”, Fundacja DKMS, Wartsila Sp. z o.o., Seabin Project, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Chór Zawisza Czarny
Patronat medialny: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, gdansk.pl

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »