Od chwili rozpoczęcia treningów do momentu, gdy zawodnik staje się w pełni ukształtowanym sportowcem mija nieraz kilkanaście, albo i więcej lat. W procesie szkoleniowym udział bierze nie tylko klub i trener, ale też nauczyciele w szkole oraz rodzice. Rola tych ostatnich w tym procesie jest ogromna. Gdański Ośrodek Sportu, organizując warsztaty „Wychowaj mistrza”, chciał wyposażyć opiekunów młodzieży w wiedzę, pomagającą wesprzeć kształtowanie osobowości młodych sportowców.

– Chciałbym, żeby te warsztaty dokładały nowe informacje dotyczące sportu dzieci i młodzieży. Oprócz treningu sportowego uwzględniamy też trening mentalny, rozwój psychiki, czyli coś, o czym często mówi się, że jest czynnikiem decydującym w sporcie na najwyższym poziomie, a o czym często zapomina się, jeśli chodzi o trening dzieci – mówi prowadzący zajęcia Artur Koluch, trener młodzieży w klubie piłkarskim Gedania 1922.

Informacje podawane uczestnikom zajęć oparte były co prawda głównie na doświadczeniach związanych z piłką nożną, ale mają zastosowanie w zasadzie w każdej dyscyplinie sportu. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się miedzy innymi jak utrzymywać u dziecka stały poziom motywacji, jak w sposób konstruktywny przekazywać uwagi, a także jakie, odpowiednio rozwijane cechy charakteru mogą doprowadzić do tytułowego „mistrzostwa”.

– Syn ma marzenie, żeby zostać mistrzem. My natomiast robimy wszystko, żeby mu w tym pomóc. Chciałam dowiedzieć się, jak powinnam komunikować się z synem po jego meczach oraz w jaki sposób pomóc mu kontrolować swoje emocje – podkreśla uczestnicząca w warsztatach pani Aneta, mama 13-letniego piłkarza, Łukasza.

O tym, że sport wychowuje, nie trzeba nikogo przekonywać, a treningi kształtują nie tylko ciało, ale i charakter. Wyrobione dzięki nim nawyki pomagają na dalszym etapie życia, bez względu na to, czy jest on związany ze sportem, czy nie.

– Na tych zajęciach jestem kolejny raz, chciałbym pomóc mojemu synowi, który jest czterolatkiem. Najważniejsze jest dla mnie, żeby się rozwijał, nie musi być mistrzem, ale chciałbym, żeby czerpał radość z aktywności fizycznej. Podoba mi się to, że wymieniamy się tutaj doświadczeniami, kilka spostrzeżeń już wprowadziłem w życie i to przynosi efekty. Syn jest waleczny, nie poddaje się i dąży do celu – zauważa pan Przemek.

I rzeczywiście, biorąc pod uwagę nazwę zajęć – „Wychowaj mistrza” – to właśnie kwestia wychowania powinna być kluczowa. Nie każde dziecko w trenowanej dyscyplinie osiągnie najwyższy, światowy poziom, natomiast każdemu, dzięki zdobytej podczas zajęć wiedzy, można pomóc wydobyć pełnię drzemiącego w nim potencjału oraz przezwyciężyć ograniczenia. Niestety, działa to także w drugą stronę, a opiekunowie, nawet mając najlepsze intencje, mogą zniechęcić dziecko do uprawiania sportu i o tym także są te prelekcje.

Dla osób, które chciałby wziąć udział w warsztatach „Wychowaj mistrza” mamy dobrą wiadomość – w tym roku odbędą się jeszcze dwukrotnie: w czwartek 22 listopada oraz 6 grudnia. Chcesz pomóc swojemu dziecku stać się najlepszą wersją samego siebie? Te wykłady skierowane są właśnie do Ciebie!

Warsztaty Wychowaj mistrza:
czwartek, 22 listopada
czwartek, 6 grudnia
godzina 18:00
Czas trwania zajęć: 90 min
Sala konferencyjna Gdańskiego Ośrodka Sportu
ul. Traugutta 29 (I piętro)

Więcej informacji na temat warsztatów Wychowaj mistrza <tutaj>

‘ ‘

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »