Hasło #Zostańwdomu, w związku ze światową pandemią koronawirusa, zostało w ostatnich dniach odmienione przez wszelkie możliwe przypadki. Gdański Ośrodek Sportu kierując się odpowiedzialnością oraz rządowymi wytycznymi odwołał zaplanowane na najbliższe tygodnie imprezy masowe oraz zajęcia z cyklu Aktywuj się w Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że w tym trudnym okresie nie możemy być aktywni. Wiele ćwiczeń czy treningów możemy wykonać sami, w domu.

Do grupy szczególnego ryzyka należą szczególnie osoby starsze, które nie powinny opuszczać domów. W najbliższych tygodniach nie odbędą się zajęcia w ramach „Gimnastyki dla seniora”. Prowadzący ćwiczenia Łukasz Marszałkowski zachęca jednak swoich podopiecznych do aktywności i ruchu w domowych warunkach.

Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, żeby wykonać te ćwiczenia, które robimy na naszych zajęciach. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o prawidłowej technice ich wykonania i prawidłowym oddechu. Kto uczęszczał regularnie na zajęcia, powinien pamiętać większość ćwiczeń, jeśli natomiast nie pamiętamy dokładnie jak robiło się któreś z nich, lepiej je odpuścić. Aktywność pomoże w codziennych, domowych czynnościach, a także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie – podkreśla Łukasz, który ma nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normy, a on sam znowu będzie mów poprowadzić zajęcia z seniorami.

Gdańszczanie tęsknią także za radością i energią, jakie dostają od Ani Cegłowskiej za pośrednictwem jej tanecznych zajęć Zumby i Zumby Gold. Wystarczy jednak odrobina chęci i nowoczesnej techniki, aby z prowadzącą zajęcia oraz innymi uczestnikami spotkać się…wirtualnie, za pośrednictwem internetu.

W ciężkim dla nas wszystkich czasie staramy się nie zostawiać uczestników naszych zajęć. Na grupie na Facebooku „Z-Live” codziennie prowadzimy w formie “live’ów” zajęcia dla wszystkich chętnych. Wystarczy komputer, tablet, czy nawet telefon, wygodne ubranie i trochę wolnej przestrzeni w domu. W południe prowadzimy zajęcia taneczne dla dzieci, wieczorami zajęcia dla dorosłych takie jak Zumba, Zumba Gold, STRONG By Zumba, Latino, Reggaeton. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale “live’y” nie są zapisywane, więc musicie tańczyć z nami w realnym czasie. Zajęcia spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem – ostatnie treningi oglądało ponad 200 osób. Wiele osób podkreśla, że te zajęcia pozwalają oderwać się od codziennych zmartwień, dzieciom przerywają nudę i choć na chwilę pozwalają poczuć energię treningu w grupie. Jest to też świetna forma profilaktyki, bo każdy trening poprawia naszą wydolność – mówi Ania Cegłowska, zachęcając jednocześnie do przyłączenia się do zajęć za pośrednictwem internetu.

Na przeciwnym biegunie do pobudzającej zumby jest uspokajająca i wyciszająca joga. Zarówno jedna, jak i druga aktywność ma natomiast świetny wpływ na uprawiające je osoby, a chwilowe zawieszenie zajęć w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku jest może utrudnieniem, ale można sobie z nim poradzić.

Osoby, które na jogę uczęszczają już jakiś czas i znają assany nie powinny mieć problemu, żeby ćwiczyć samemu w domu. Wystarczy tak naprawdę kawałek wolnego miejsca na podłodze oraz karimata. Osoby które uczęszczały na nasze zajęcia miały okazję zapoznać się z czterema różnymi metodami uprawiania jogi. Wystarczy wybrać tę, która danej osobie najbardziej pasuje – mówi Paweł Gutral z Akademii Redukcji Stresu, skąd pochodzą instruktorki prowadzące zajęcia „Joga na zdrowie” dla Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Być może trening w domu to nie to samo, co ćwiczenie pod czujnym okiem trenera bądź instruktora. Brakuje też energii i interakcji z innymi ludźmi, co niewątpliwie jest wielką zaletą zajęć grupowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że w warunkach domowych również można wykonać dobry, wartościowy trening, który korzystnie wpłynie zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Tak więc #Zostańwdomu i…zrób swój trening!

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »