Skuteczną interwencją popisali się w Ratownicy z Kąpieliska Morskiego w Jelitkowie we wtorek, 11 sierpnia. Strzegąca bezpieczeństwa plażowiczów ekipa uratowała życia tonącemu 53-letniemu mężczyźnie. Często zapominamy, jak groźnym żywiołem jest woda, lub ignorujemy tak kategoryczne znaki ostrzegawcze, jak czerwona flaga wywieszona na Kąpielisku. Tym razem, dzięki szybkiej reakcji, świetnemu wyszkoleniu oraz wzorowej współpracy ratowników udało się uniknąć nieszczęścia. Ta historia niech będzie więc dla wszystkich przestrogą. 

Około godziny 17 53-letni mężczyzna zdecydował się na kąpiel, mimo wywieszonej, czerwonej flagi. Do wody wszedł na niestrzeżonym odcinku plaży, ale przepłynął w kierunku strzeżonego Kąpieliska Jelitkowo. Czujni ratownicy spostrzegli topiącego się mężczyznę i niezwłocznie przystąpili do akcji ratunkowej.

Prawdopodobnie temu zawdzięcza życie, bo w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Gdybyśmy dostali sygnał o topiącym się spoza Kąpieliska, moglibyśmy nie zdążyć z pomocą. Mężczyzna znajdował się już pod wodą od około 3 minut, a gdy został wyciągnięty na brzeg, był nieprzytomny – relacjonuje Jacek Czeczot, Starszy Ratownik Kąpieliska Jelitkowo.

Po wyciągnięciu na brzeg ratownicy sprawdzili funkcje życiowe mężczyzny, udrożnili drogi oddechowe i zaczęli akcję reanimacyjną. Po chwili osoba nieprzytomna wykrztusiła wodę z pianą, odzyskała przytomność i została podłączona do tlenoterapii. Współpraca całego zespołu ratowników wodnych i ratownika medycznego zadziałała wzorowo. Cała akcja trwała około 15 minut.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku na plaży jest niezwykle istotne. W przeciwnym razie kąpiel może zakończyć się tragedią. Przypominamy najważniejsze zasady zachowania się nad wodą.

Zakaz kąpieli ratownicy wprowadzają w sytuacjach gdy:

  • temperatura wody wynosi poniżej 14° C,
  • widoczność jest ograniczona do 50m,
  • szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta,
  • występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami,
  • występują silne prądy wsteczne,
  • trwa akcja ratownicza,
  • prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s,
  • występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody,
  • występują wyładowania atmosferyczne.

Brak flag oznacza brak dyżuru ratowniczego.

Nie powinniśmy korzystać z kąpieli gdy:

  • czujemy się zmęczeni, boli nas głowa lub jest nam zimno,
  • jesteśmy objedzeni, ale również gdy jesteśmy bardzo głodni

Bezwzględnie nie należy wchodzić do wody po zażyciu alkoholu. W szczególności nie należy pływać w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana, a także przy różnego rodzaju budowlach hydrotechnicznych. Nie należy przekraczać na kąpieliskach stref dla umiejących i nieumiejących pływać.

Pamiętajcie aby kąpać się tylko i wyłącznie na kąpieliskach pod opieką ratowników.

Nie pozostawiajcie w wodzie dzieci bez opieki,  szczególnie tych poniżej 7 roku życia. Nawet dorośli nie powinni wchodzić do wody sami i bez asekuracji. Przed wejściem do wody należy stopniowo schłodzić kart, twarz i okolice klatki piersiowej, aby zanurzać się w wodzie powoli i stopniowo.

Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajcie o kamizelkach.

Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych!

Numer alarmowy nad wodą to: 601 100 100

 

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »