W sobotę 8 lipca Czyste Miasto Gdańsk, zaprasza na kolejną, drugą w tym roku odsłonę akcji Sprzątania Świata 2023. Tym razem będzie to edycja wodna. Akcja przeprowadzona zostanie w godz. 10.00-14.00 i skupiać się będzie na problemie zanieczyszczanej rzeki Motławy. Wydarzenie rozpocznie się w przystani Żabi Kruk 15A.

Rzeki to jeden z największych fenomenów natury i przyrodniczych skarbów naszego świata. Naszym lokalnym skarbem jest Motława, która płynie ona przez Główne Miasto, gdzie w okolicy zabytkowego Żurawia rozdziela się na Nową i Starą Motławę oraz Opływ Motławy. Rzeka stanowi niezaprzeczalny urok naszego miasta. Niestety wciąż wiele osób bezmyślnie wrzuca do niej szklane butelki, plastikowe puszki, paczki po chipsach czy jednorazowe foliowe torby, które nie tylko zanieczyszczają jej wody, ale również stanowią ogromne zagrożenie dla bytujących tam zwierząt. Dlatego uczestnicy akcji wypłyną na szlak wodny Motławy i posprzątają ją z pływających na wodzie i zalegających w trzcinach i przy brzegach odpadów.

Podczas II odsłony akcji Sprzątania Świata 2023 skupiamy się nie tylko na oczyszczaniu naszego otoczenia na lądzie, ale również z poziomu wody – udostępniamy nieodpłatnie, za okazaniem dowodu osobistego pojazdy wodne, zachęcając tym samym do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Naszym priorytetem jest nie tylko edukacja i zebranie zalegających odpadów, ale też inicjowanie i propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych. Dzięki takiej inicjatywie możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. To świetna okazja, aby spojrzeć na Gdańsk w niecodzienny sposób, podziwiając i poznając go na nowo z innej perspektywy – od strony wody! W ten sposób, przez chwilę możemy stać się turystą we własnym mieście – wyjaśnia Olga Goitowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Podczas akcji udostępnione zostaną nieodpłatnie pojazdy wodne, w tym: kajaki 2-osobowe, kajaki 1 osobowe, czy rowerki wodne, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. O możliwości nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu wodnego na czas akcji decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy

Zapisy potrwają do dnia 7 lipca 2023 r. do godz. 12.00

Szczegółowy program wydarzenia:

Planowane są II tury „sprzątania z poziomu wody”.

Miejsce startowe: przystań Żabi Kruk 15A

I tura sprzątania z poziomu wody:

  • 9:45 – zbiórka w przystani Żabi Kruk 15A – wręczenie worków, chwytaków i rękawic do zbierania odpadów, zapoznanie z regulaminem akcji, wodowanie kajaków.
  • 10:00 – wypłynięcie i zbiórka odpadów
  • 11:00 – cumowanie pojazdów wodnych w przystani Żabi Kruk, zdanie zebranych odpadów
  • 11:15-12:00 czas wolny, poczęstunek

II tura sprzątania z poziomu wody:

  • 11:45 zbiórka w przystani Żabi Kruk 15A – wręczenie worków, chwytaków i rękawic do zbierania odpadów, zapoznanie z regulaminem akcji, wodowanie kajaków.
  • 12:00 – wypłynięcie i swobodna zbiórka odpadów
  • 13:00- cumowanie pojazdów wodnych w przystani Żabi Kruk, zdanie zebranych odpadów
  • 13:15- 14:00 – czas wolny, poczęstunek

Praktyczne informacje

Proponowany dress code: luźny, wygodny, łatwo-schnący strój sportowy (warto zabrać ze sobą rzeczy na przebranie w razie przemoknięcia).

Z kolei zbiórka odpadów przy brzegach Motławy na lądzie będzie odbywać się  przez cały okres trwania wydarzenia, w godz.: 10:00-14:00.

Przy stoisku informacyjno-edukacyjnym Czyste Miasto Gdańsk “Strefa Edukacji” każda osoba, która weźmie udział w akcji, otrzyma pakiet startowy do sprzątania, w tym: worki, rękawice i chwytaki.

Wszyscy uczestnicy, którzy wypełnią formularz zgłoszeniowy na wypożyczenie pojazdu wodnego, na miejscu wydarzenia podpisać się będą musieli na liście obecności przed wypłynięciem i okazać swój dowód osobisty. Osoby, które nie ukończyły 18 lat a chciałyby wziąć udział w akcji, muszą być pod opieką osoby dorosłej. Po zdaniu zebranych odpadów, dla każdego uczestnika akcji przewidziany jest drobny poczęstunek

Spotkajmy się razem w trosce o rzekę Motławę i jej faunę i florę!

Z akcji sprzątania pozostaje wyłączony akwen Opływu Motławy i kanału Na Stępce z uwagi na okres lęgowy.

Organizator: Miasto Gdańsk

Akcję wspierają nasi partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu  Gdańskie Usługi Komunalne Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »