Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz otworzyła Centrum Ratownictwa Wodnego w Jelitkowie. Nowy obiekt powstał w Jelitkowie, przy wejściu nr 74. W sezonie letnim będą z niego korzystać ratownicy strzegący kąpielisk w tej części plaż. Już teraz trwają też przygotowania do tegorocznego sezonu kąpielowego w Gdańsku.

Jest to kolejna inwestycja związana z rozwojem miasta w kierunku wody. Jelitkowo jest w tej kwestii szczególnym miejscem – rozwija się baza żeglarska, oddana do użytku została Plaża dostępna dla wszystkich. Teraz powstało zaplecze dla ratowników, ale nie tylko. Będzie to miejsce dla różnych aktywności, w tym również morsowania, miejsce które żyje przez cały rok.

Budynek będzie służył ratownikom z kąpielisk morskich

Nowy budynek ma dwie kondygnacje. Powierzchnia użytkowa wynosi 65,28 m2 a kubatura 210,71 m3. Składa się z: biura starszego ratownika i punktu zgłoszeń, pomieszczenia socjalnego, szatni, sanitariatu, magazynu sprzętu ratownictwa wodnego. Koszt budowy wyniósł niespełna 670 tys. PLN.

Od wielu lat GOS dba o bezpieczeństwo osób odpoczywających nad wodą. Wiążą się z tym przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę i profesjonalny sprzęt. Dlatego do dotychczasowych całorocznych budynków służb ratowniczych na Stogach oraz w Brzeźnie, dołącza teraz kolejny obiekt w Jelitkowie. To nie tylko poprawa warunków pracy ratowników, ale również zaplecze dla sprzętu wykorzystywanego w ich codziennej pracy, sanitariaty, punkt medyczny – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

Znajdzie się tu również centrum aktywności plażowych

Ale to nie wszystko. Ta nowoczesna baza będzie udostępniana również osobom, które chcą aktywnie spędzać czas nad wodą, np. morsom, którzy w okresie zimowym korzystają z kąpieli morskiej. GOS planuje również organizować tutaj różnego rodzaju zajęcia i treningi z instruktorami, dzięki którym m.in. aktywne gdańszczanki i gdańszczanie w tak wyjątkowej lokalizacji, jaką jest piękna jelitkowska plaża, będą mogli zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Chociaż przed nami ostatnie dni zimy to miasto już podejmuje działania związane z przygotowaniami do sezonu letniego i wakacji. Dla tych, którzy traktują ten okres jako czas na sezonowy zarobek, mogą skorzystać z propozycji Gdańskiego Ośrodka Sportu, który startuje z rekrutacją ratowników do pracy na gdańskich kąpieliskach morskich.

Gdy mówimy o bezpieczeństwie nad wodą, niezwykle ważnym aspektem jest wspomniana już kadra ratownicza. Ciężar zabezpieczania odpowiednich zasobów spoczywa na Gdańskim Ośrodku Sportu. To nasza świadoma decyzja, dzięki której od ponad 30 lat na gdańskich kąpieliskach nie odnotowaliśmy przypadku utonięcia. O to, by i tegoroczny sezon należał do bezpiecznych myślimy już dziś i właśnie ogłosiliśmy nabór ratowników, którzy podejmą pracę na gdańskich plażach w wakacje – dodaje Leszek Paszkowski, dyrektor GOS.

Rekrutacja ratowników na sezon wakacyjny

Ponad 70 ratowników znajdzie zatrudnienie na dziewięciu kąpieliskach zlokalizowanych od Jelitkowa do Świbna. Poszukiwane są osoby pełnoletnie, umiejące pływać, chcące podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. Wśród pożądanych cech znajduje się z pewnością opanowanie w ciężkich i stresujących sytuacjach. Osoby, które decydują się na ten zawód, powinny również wykazywać się umiejętnością pracy w zespole, dobrym kontaktem z otoczeniem oraz empatią i asertywnością. Trzeba pamiętać, że praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Stała obserwacja akwenu, przy zmiennych warunkach atmosferycznych nie należy do łatwych. Ponadto ratownik musi być w każdej chwili gotowy do udzielenia pierwszej pomocy, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Na co mogą liczyć ratownicy pracujący w Gdańsku? Wynagrodzenie to 5500 PLN brutto/miesiąc. Możliwe będzie rozpoczęcie pracy od dnia 21 czerwca. Ponadto GOS zapewnia osobom spoza Gdańska nocleg bez wyżywienia oraz pełny komplet odzieży.

Szczegółowe informacje dot. pracy na kąpieliskach dostępne są na stronie: https://kapieliskagdansk.pl.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »